Eleştiri - İzlenimİFF'den İzlenimlerSinema Yazıları

34. İstanbul Film Festivali İzlenimleri – A little Chaos: Bir Yönetmenin Kafa Karışıklığı

Baharın gelişini İstanbul Film Festivali’nin şehre getirdiği coşku ile kutlayanlardansanız haberiniz olsun bu sene de sizi özenle seçilmiş, keyifli bir dizi film ve yepyeni keşifler bekliyor. “Dünya Festivallerinden” kategorisinde yer alan 2014 yapımı A little Chaos (Küçük Karmaşa); Kate Winslet, Matthias Schoenaerts ve Stanley Tucci ile birlikte başrolde göz dolduran Alan Rickman’ın ikinci yönetmenlik denemesi aynı zamanda.

alittlechaos-mv-4

Film, henüz inşaatı devam etmekte olan Versay Sarayı’nın bahçelerini düzenlemekle görevli kadın peyzaj mimarı Sabine de Barra’nın işine olan aşkından yola çıkarak hayatındaki yeni dönüşümle beraber iş ve aşkın birlikte büyümesini 17. yüzyıl Fransa’sında izleyiciye sunuyor. Ne var ki güçlü oyunculuklarına rağmen Kate Winslet ve Matthias Schoenaerts’ın tam da uyuşmayan ekran kimyası bu aşkın inandırıcılığı hakkında şüpheye düşmemize yol açıyor.

Kral XIV. Louis rolünde karşımıza çıkan Alan Rickman ise bulunduğu sahnelerde yüzümüzde minik gülümsemeler bırakan büyüleyici performansıyla rolünün hakkını fazlasıyla veriyor. Başroldeki tüm oyuncuların muhteşem performanslar sergilediği, diyalogların keyifle aktığı, görüntülerin adeta baharı müjdeleyecek güzellikte olduğu film; ne yazık ki düşük temposu, başroldeki aşıkların tutmayan kimyası ve gereksiz uzunluğuyla adından da mütevellit yönetmenin filmin bütünlüğü anlamında minik bir kaos içinde olduğu fikrini veriyor. Hâlbuki alt metinde işlenen kadının sosyal yaşamdaki yeri ve sınıf kavramına biraz daha ağırlık verilebilseymiş belki de göze hoş gelen bir kostüm dramadan öte farklı bir dönem filmi yapılabilirmiş. Filmin sonunda Bollywood filmlerini andıran dans sahnesine ise artık yorumda bulunmayıp sahneyi kullanmadaki amacını Rickman’ın hayal gücüne bırakıyor, “Kendisini hep izleyelim ama ne olur film çekmesin!” diyoruz.

Derya Canan Güzel
8 Şubat 1982’de İstanbul’da doğdu. Kabataş Erkek Lisesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nde İktisat eğitiminin ardından CNN TÜRK, Procter & Gamble ve Avea’da çeştli pozisyonlarda görev yaptı. Medya ve TV tutkusunun üstesinden gelemeyince yollar Londra’yı gösterdi. University of Westminster’da Medya Yönetimi üzerine master yaparken Kraliyet Tiyatro Akademisi’nde (RADA) Pazarlama İletişimi departmanında freelance çalışarak bugüne kadarki en keyifli işim dediği arts marketing’i yaptı. Şu an Türkmedya grubunda Pazarlama yöneticisi olarak çalışıyor ve boş zamanlarında da yeni dünyalara keşifler yapmaktan büyük keyif alıyor. Zaten bu yüzden de sinema ve seyahatten asla vazgeçemiyor.

Yorum yaz