Korku / GerilimSinema Odaları

The Skin I Live In (2011)

la_piel_que_habito_ver3Dr. Robert Ledgard, çok sevdiği eşini bir araba kazasında kaybetmesinin ardından her türlü yanık, kesik ve hasara karşı mükemmel bir cildin nasıl oluşabileceği üzerine çalışmalar yapmaya başlayan ünlü bir cerrahtır. Uzun yıllar süren çalışmalar sonucu bu mükemmel cilt yapısının oluşma şartlarını bulmuştur bulmasına ama tüm bu araştırmaları üzerinde yaptığı gizli denek kimdir? Tıp dünyası bunu merak ederken doktorun gizli geçmişi de yavaş yavaş gün ışığına çıkar. Kendini terk eden eşi, geçirdiği trafik kazasında tüm vücudunun yanması sonucu görüntüsüne ve yaşadığı acıya dayanamayıp intihar ederken kızı ise bu talihsiz olay sonrasında akıl sağlığını kaybeder. Tüm bunlar her şeyin başlangıcı mıdır yoksa zaten Robert’in iç dünyasının ortaya çıkışı için hayatın birer cilvesi mi?

Türkçeye “İçinde Yaşadığım Deri” adıyla çevrilen bu Almadovar filmi, yarattığı varlığın sonuçlarını düşünemeyen doktor Frankenstein karakteri ile tanrıcılık oynamaya çalışma psikolojisi arasında gidip gelen, soluksuz bırakacak olay örgüsü ile unutamayacağımız bir hikâyeyi bizlerle tanıştırıyor.

Filmin Künyesi

Yönetmen: Pedro Almadovar

Oyuncular: Antonio Banderas, Elena Anaya, Marisa Paredes, Fernando Cayo, Blanca Suárez

Derya Canan Güzel
8 Şubat 1982’de İstanbul’da doğdu. Kabataş Erkek Lisesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nde İktisat eğitiminin ardından CNN TÜRK, Procter & Gamble ve Avea’da çeştli pozisyonlarda görev yaptı. Medya ve TV tutkusunun üstesinden gelemeyince yollar Londra’yı gösterdi. University of Westminster’da Medya Yönetimi üzerine master yaparken Kraliyet Tiyatro Akademisi’nde (RADA) Pazarlama İletişimi departmanında freelance çalışarak bugüne kadarki en keyifli işim dediği arts marketing’i yaptı. Şu an Türkmedya grubunda Pazarlama yöneticisi olarak çalışıyor ve boş zamanlarında da yeni dünyalara keşifler yapmaktan büyük keyif alıyor. Zaten bu yüzden de sinema ve seyahatten asla vazgeçemiyor.

1 Yorum

  1. içinde bir kadinin seksapalitesini barındıran filmi insanı kendinden sogutan bir ergen gözüyle mi yoksa her daim büyük bir olgunlukla mi izlediginiz konusunda büyük bir sınav. bunun disinda banderas abimiz intikam ve tutkusunu yeteri kadar gözümüze sokamadigindan filmin de bunun dışında bir hedefi olmadigindan farklılaşma çabası içindeki döngusunun sınırlarını çok da asamiyor.

Yorum yaz