DramaSinema Odaları

Brideshead Revisited (2008)

bridesheadEvelyn Waugh’nun 1945 tarihli aynı adlı romanından uyarlanan Brideshead Revisited, 2.Dünya Savaşı öncesinin İngiltere’sinde, orta sınıf mensubu Charles Ryder’ın (MatthewGoode) Oxford Üniversitesi’nde okurken tanıştığı üst tabakadan Sebastian Flyte (Ben Whishaw) ile arkadaşlığı ve sonrasında gelişen olayları konu almaktadır.

Flyte ailesinin sahibi olduğu Brideshead malikânesinin büyüleyici güzelliğinden ve bu aristokrat ailenin ayrıcalıklarla dolu dünyasından etkilenen Charles, Sebastian ile yakın arkadaşlığı sayesinde daha önce hiç sahip olmadığı bir aileye ve Brideshead’e de kabul edilmiş olur. Ne var ki Charles için pek fazla önemi olmayan ancak Sebastian tarafından özel anlamlar yüklenen bu arkadaşlık, Charles’ın Sebastian’ın kız kardeşi Julia (Hayley Atwell) ile yakınlaşmasıyla derinden yara alır. Sebastian, aşkına karşılık bulamadığı Charles’tan uzaklaşmak için Brideshead’ten kaçarak kayıplara karışır. Bununla beraber anne rolünde izlediğimiz Lady Marchmain’ın (EmmaThompson) koyu Katolik inançlarını çocuklarına kabul ettirme çabası, aileyi bir arada tutmaktan ziyade daha çok dağılmalarını tetikler ve ailenin her bireyinde farklı travmalara neden olur.

 

Derya Canan Güzel
8 Şubat 1982’de İstanbul’da doğdu. Kabataş Erkek Lisesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nde İktisat eğitiminin ardından CNN TÜRK, Procter & Gamble ve Avea’da çeştli pozisyonlarda görev yaptı. Medya ve TV tutkusunun üstesinden gelemeyince yollar Londra’yı gösterdi. University of Westminster’da Medya Yönetimi üzerine master yaparken Kraliyet Tiyatro Akademisi’nde (RADA) Pazarlama İletişimi departmanında freelance çalışarak bugüne kadarki en keyifli işim dediği arts marketing’i yaptı. Şu an Türkmedya grubunda Pazarlama yöneticisi olarak çalışıyor ve boş zamanlarında da yeni dünyalara keşifler yapmaktan büyük keyif alıyor. Zaten bu yüzden de sinema ve seyahatten asla vazgeçemiyor.

Yorum yaz