Haberler

5. Pembe Hayat KuirFest İstanbul’da!

İlk kez düzenlendiği 2011 yılından beri LGBTQI (Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Transeksüel, Kuir ve İnterseks) temalı filmleri sinemaseverlerle buluşturan ve bu alanda mücadele verenlerin beyazperdedeki sesi olan Pembe Hayat KuirFest, 22 Ocak’ta İstanbul’da seyircisiyle buluşuyor.

5-pembe-hayat-kuirfest-287-3

Pembe Hayat Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Travesti ve Trans (LGBTT) Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen Pembe Hayat KuirFest 5. yılını kutluyor. Programında uzun metraj kurmaca yapımların yanı sıra belgesel, video ve animasyon gibi diğer türlere de yer veren festival beşinci yılında programına bir de kısa film yarışması dahil ediyor.

Festival bu sene ”İstanbul Sessiz Film Günleri”ve ”Goethe Enstitü” işbirliği ile sinema tarihinin ilk LGBTI temalı sessiz sinema örneklerinden ”Diğerlerinden Farklı” ile Doğu Almanya’nın ilk gey filmi ”Coming Out’u” ve Amerikalı yönetmen Tom Kalin’in ,yeni küir sinemasının en önemli örneklerinden sayılan ”Swoon’unu” seyirciyle buluşturacak.

Açılışını Esen Işık’ın Köpek filmi ile gerçekleştiren KuirFest’in ”Gökkuşağının Altında” bölümünde bir Brezilya yapımı olan Kıyı, Berlinale’de büyük ilgi toplayan korku ve gizem dolu Tayland yapımı Mavi Saat, terkedilme ve ayrıcalık gibi meseleleri mizahi dille aktaran Kırık Gardiyanlar, Güney Amerika’daki eşcinsel kimliklere dahi deneyimleri göz önüne seren Sen Bakmazken, gerilim dolu temposunu bir an bile düşürmeyen Katalan yapımı Sonsuz Aşk ve bir trans hikâyesi olan Yalnız Yıldızlar yer alcak.

Pembe Hayat KuirFest’in film gösterimleri ve söyleşileri bu yıl Ankara’da Kızılay Büyülü Fener Sineması, Çağdaş Sanatlar Merkezi ve Torun’da; İstanbul’da ise Başka Sinema ev sahipliğinde Fransız Kültür Merkezi ve yanı sıra Pera Müzesi ve Goethe-Enstitüsü’nde gerçekleştiriliyor. Sinemaseverler, biletlerini Fransız Kültür Merkezi ve Kızılay Büyülü Fener Sineması’nda açılacak gişelerden satın alabilirler. Ankara’da Çağdaş Sanatlar Merkezi ve Torun’da, İstanbul’da Pera Müzesi ve Goethe-Enstitüsü’nde gerçekleşecek etkinlik ve gösterimler ise ücretsiz.

Festival programı için tıklayın.

Manolya Akdemir

Manolya Akdemir

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

BELONG Party Series: James Bond

Sonraki yazı

Sinemacılardan Akademisyenlere Destek!