Haberler

Amy’nin Yönetmeni Asif Kapadia Bu Defa Maradona Belgeseli ile Geliyor!

Geçtiğimiz yılın en çok ses getiren belgesellerinden biri olan Amy‘nin ve neredeyse katıldığı tüm festivallerden ödüllerle ayrılan Senna‘nın (2010) BAFTA ödüllü yönetmeni Asif Kapadia, Arjantinli futbol efsanesi Diego Armando Maradona’nın hayatını konu eden bir belgesel için kolları sıvadı.

(FILE) This 1981 picture shoes Argentine soccer star Diego Armando Maradona, being carried by fans after winning the 1981 local Championship with Boca Juniors at La Bombonera stadium in Buenos Aires. Boca Juniors, the most popular football club in Argentina, celebrates on April 3rd, 2005, its centenary - from its creation by a group of football enthusiast in a humble neighbourhood of immigrants, until reaching the world's summit, and counting among its supporters with the most famous fan, Diego Armando Maradona. AFP PHOTO/DIARIO POPULAR/NA ARGENTINA OUT (Photo credit should read DIARIO POPULAR/AFP/Getty Images)

Yeni projesi hakkında açıklamalar yapan Kapadia, Maradona’nın zekâsından, karakterinden, dürüstlüğünden, kırılganlığından, tutkusundan ve espri anlayışından etkilendiğini dile getirdi. Maradona’nın kariyeri boyunca gittiği her yerde mükemmellik ve dramın birlikte yaşandığını vurgulayan Kapadia, Maradona’nın her zaman sisteme karşı gelen bir figür olduğunu da vurguladı.

Kapadia, Amy ve Senna belgesellerinde olduğu gibi Maradona belgeselinde daha önce görülmemiş görüntüler olacağını belirterek, “O her zaman sisteme, varlıklılara ve güçlülere karşı mücadele eden biri oldu. Kazanmak için zekasını ve kurnazlığını kullanarak her şeyi yapmaya hazırdı.” dedi.

Asif Kapadia’nın şimdiden Maradona’nın kişisel video arşivine ulaştığı ve futbolcunun hak ettiği gerçekçi bir anlatım üzerine çalıştığı biliniyor. Filmin, Maradona’nın yoksullukla başlayan hikâyesini, futbolda zirveye ulaşmasını, özel hayatındaki çalkantıları ve uyuşturucu sorununu tarafsız bir şekilde anlatması bekleniyor. Vizyon tarihi ile ilgili ise henüz bir bilgi olmamakla birlikte 2018 Dünya Kupası’na yakın çıkması bekleniyor.

Ayrıca yakında çekimleri tamamlanacak olan ve 90’lı yıllarda Oasis’in yakaladığı başarıyı konu edecek belgeselde de yapımcı olarak görev alan Kapadia, Amy ile Oscar adaylığı kazandı.

Manolya Akdemir

Manolya Akdemir

Almanya'da doğdu, Aydın'da büyüdü, Antalya'da okudu. Şimdi ise İstanbul'da okumaya devam etmekte. Bu kısa ve karışık hayatı içinde en çok zevk aldığı şey önce sinema alanında sonra da diğer kültür-sanat dallarında kendini geliştirmek oldu. Öğrenmenin kutsallığına ve sonsuzluğuna inanıyor. Şimdilerde ise şu ana kadarki birikimini diğer fillerle paylaşmayı amaçlıyor.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

Bir Sahne: Fury'deki “Aşk Öyküsü” Süsü Verilmiş “Tecavüz” Sahnesi

Sonraki yazı

Pera Film’de Çehov’a Övgü: Gökyüzü Işıldıyor!