Vizyon

6 Mayıs’ta Vizyon’da!

The Man Who Knew Infinity  (Sonsuzluk Teorisi)

inf

Yönetmen, Senarist: Matt Brown

Oyuncular: Dev Patel, Jeremy Irons, Jeremy Northam, Toby Jones, Stephen Fry

Tür: Dram, Biyografi

Süre: 108 dakika

Hindistan’da zor şartlarda yaşamını sürdüren Srinivasa II. Dünya savaşı esnasında Cambridge Üniversitesi’ne kabul edilir ve burada, hocası G.H. Hardy’nin de teşvikiyle matematik teorileri ve kuramlarının önde gelen isimlerinden biri olur. Kadrosunda Dev Patel, Jeremy Irons, Toby Jones gibi önemli  isimlerin yer aldığı film gerçekte yaşamış olan matematikçi Srinivasa Ramanujan Iyengar’ın hikâyesini anlatıyor.

 


Queen of the Desert (Çöl Kraliçesi)

 çölYönetmen, Senarist: Werner Herzog

Oyuncular: Nicole Kidman, Robert Pattinson, James Franco, Damian Lewis

Tür: Dram, Tarihi, Biyografi

Süre: 128 dakika

Film, yazar, gezgin, arkeolog, araştırmacı ve aynı zamanda 20 yy. sonunda İngiliz İmparatorluğu’nda siyasi bir figür olan Gertrude Bell’in hayatını bilinmeyen yönleriyle beyazperdeye taşıyor. Meraklı ve maceracı bir kadın olan Gertrude İngiltere’nin dışındaki hayata merak duyar ve görmek ister. Elçilikte görevli olarak Tahran’a gider, burada elçilik sekreteri Henry Cadogan’a âşık olur. Bu aşk yanlış anlaşılmış kişilerle birlikte hayat boyu sürecek bir maceranın başlangıcı olacaktır.

 


Adım Adım

adım

Yönetmen: Sinan Uzun

Oyuncular: Haldun Dormen, Asuman Dabak, Yüksel Ünal, Süreyya Kilimci

Senaryo: Pelin Uzun, Sinan Uzun

Tür: Dram

Gökhan iyi bir dansçıyken geçirdiği trafik kazası sonucu belden aşağısı felçli kalmıştır ve artık dans edemeyeceğini öğrendiğinde dünyası yıkılır. Hastaneden döndüğünde annesi ile babasının boşanmak üzere olduğunu ve kız arkadaşının geride bir mektup bırakıp onu terk ettiğini de öğrenen Gökhan bir yandan hayata tutunmaya çalışmakta bir yandan da annesinin de şevklendirmesi ile dans etmeye devam edebilmek için bir yol aramaktadır.

 


Yarım

yarım Yönetmen: Çağıl Nurhak Aydoğdu

Oyuncular: Serhat Yiğit, Hülya Böceklioğlu, Recep Yener, Ahmet Kaynak

Senaryo: Özge Aras, Çağıl Nurhak Aydoğdu

Tür: Dram

Süre: 1s 38dk

Türkiye’nin doğusundan batısına gelin olarak gelen bir kızın öyküsü; Fidan 15 yaşında çobanlık yapan bir köy kızıdır. Babası ve iki kardeşiyle birlikte Doğu’da bir dağ köyünde yoksulluk içinde yaşar. Babası, kızını tanımadıkları bir aileye gelin olarak verir. Karşılığında bir para alarak, kızının daha kötü bir hayatı olamaz diye düşünerek… Fidan’ı almaya gelen aile, ülkenin bir diğer ucunda, Ege’de yaşamaktadır ve geldiklerinde damat yanlarında değildir. Fidan hayatında ilk kez uzun bir yolculuğa çıkar. O yolculuğun sonunda kocası olacak adamla tanışır. Salih, zekâ geriliği olan bir çocuktur. Fiziken 35 yaşında olsa da, gerçek yaşı Fidan’dan da küçüktür.

 


Başgan

başgan

Yönetmen, Senarist: Orhan Eskiköy

Oyuncular: Arif Salih Kırdağ, Hülya Kırdağ

Tür: Belgesel

Süre: 74 dakika

Kıbrıslı Türkler, güneyi Avrupa Birliği’nde olan Kıbrıs’ın kuzeyinde Avrupa Birliği’nin “kontrol altında olmayan” topraklarında yaşamaktadır. Arif Salih Kırdağ, Rumlarla Türkleri yeniden bir devlet çatısı altında toplayarak, 40 yılı aşkın süredir devam eden Kıbrıs Sorunu’nu çözeceğine kendini fazlaca inandırmış ve buna destek ararken kendi gerçekliğini kaybetmiş bir politikacıdır.


*Sinemia üyeliği ile aylık 59TL’ye, vizyondaki tüm filmleri, tüm sinema salonlarında ayrıcalıklı ve sınırsız olarak izleyebilirsiniz. Her gün kullanabileceğiniz üyeliğinize, 2D-3D ve gözlük ücretleri dahil olup, detaylı bilgi ve davetiye talepleriniz için www.sinemia.com‘u ziyaret edebilirsiniz!

Manolya Akdemir

Manolya Akdemir

Almanya'da doğdu, Aydın'da büyüdü, Antalya'da okudu. Şimdi ise İstanbul'da okumaya devam etmekte. Bu kısa ve karışık hayatı içinde en çok zevk aldığı şey önce sinema alanında sonra da diğer kültür-sanat dallarında kendini geliştirmek oldu. Öğrenmenin kutsallığına ve sonsuzluğuna inanıyor. Şimdilerde ise şu ana kadarki birikimini diğer fillerle paylaşmayı amaçlıyor.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

Kabul Mü Ettik, Vaz Mı Geçtik, Yok Mu Olduk?: Kor

Sonraki yazı

Uluslararası Changing Perspectives Kısa Film Festivali Başladı!