Haberler

A Gay Girl in Damascus: The Amina Profile

İlk olarak Sundance Film Festivali’nde seyirciyle buluşan senaristliğini ve yönetmenliğini Sophie Deraspe’in üstlendiği A Gay Girl in Damascus: The Amina Profile filminden yeni fragman yayınlandı.

2011 yılında Arap Baharı sırasında Suriye’de bir blogger ortaya çıkıyor. Eşcinsel olduğunu vurgulayarak Suriye gündemine dair haberler veriyor, blog yazıyor, çok da okunuyor, çeşitli arkadaşlıklar ediniyor. Bir gün bloggerın kaçırıldığını kuzeninin haber vermesi üzerine arkadaşları ve aktivistler Arraf’ı kurtarmak için harekete geçiyorlar. Çeşitli araştırmalar yapılıyor. Ve gerçek ortaya çıkıyor. Amina Arraf diye birinin yaşamadığı, Amerikalı Tom MacMaster’ın Amina Arraf rolü yaparak neredeyse tüm dünyayı kandırdığı anlaşılıyor.

A Gay Girl in Damascus: The Amina Profile sizi, inandığınız gerçekleri, sosyal medyayı, yeni medyayı bir kez daha düşünmeye itecek güçte bir film.

Filmin konusu; Suriyeli eşcinsel blogger Amina Arraf’ın Arap Baharı sırasında yerel otoriteler tarafından kaçırılmasının aslında dikkatle planlanmış bir kurmaca olduğu anlaşılır. Gerçekte Amina Arraf diye biri hiç var olmamıştır. Belgeselde hikâye, Amina Arraf ile internet üzerinden duygusal bir bağ kuran Kanadalı aktivist Sandra Bagaria’nın bakış açısıyla aktarılıyor.

Fragman İçin;

Gülfem Kıroğlu

Gülfem Kıroğlu

1992'nin Mayıs'ında dünyaya, 2009 Eylül'de İstanbul'a geldi. MSGSÜ Türk Dili ve Edebiyatı'ndan mezun oldu. Öğrenciliğe doyamadı ve aynı yıl Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi'ne kayıt yaptırdı. Hayattaki uğraşı edebiyat, kültür-sanat ve sinema. Senaryo dersleri alıyor, bu filmleri nasıl çekiyorlar diye düşünüp duruyor. Sinemanın büyülü gerçekçiliğine inanıyor.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

Life of Pi: İnsanın Temelleri

Sonraki yazı

Nicole Kidman, James Franco, Robert Pattinson ve Damian Lewis'i buluşturan film!