Haberler

Akademi Ödüllü Oyuncu Martin Landau Hayatını Kaybetti

Geçtiğimiz günlerde beklenmedik komplikasyonlar nedeniyle UCLA Tıp Merkezine kaldırılan Martin Landau, Pazar günü 89 yaşında Los Angeles’ta hayata gözlerini yumdu.

Martin Landau, Hollywood kariyeri boyunca oynadığı dizi ve filmlerde onlarca unutulmaz karaktere can verdi. Kariyeri 1950’lerde başlayan Landau,  Alfred Hitchcock‘un 1959 yapımı North by Northwest filmindeki performansıyla ilk kez dikkatleri üzerine çekti.

1959 ile 2017 yılları arasında 60’tan fazla filmde rol alan Martin Landau, Alfred Hitchcock’un   yanı sıra Tim Burton, Woody Allen, Francis Ford Coppola gibi çok sayıda yetenekli yönetmenle çalıştı.

Tim Burton’ın yönetmenliğini yaptığı 1994 yapımı Ed Wood filmindeki Bela Lugosi rolüyle ilk Oscarını kazandı.80’li yaşlarına geldiğinde oyunculuğunun yanı sıra yapımcılığa da başlayan Mandau, son olarak The Last Poker Game filminde Abe karakteriyle seyirci karşısına çıktı.

Gamze Güner

Gamze Güner

1994'ün karlı bir kış günü dünyaya geldi. Liseye gidene kadar kendini bilmez bir haylaz olarak yaşadı. Lise yıllarında edebiyata olan ilgisiyle beraber sinemaya olan ilgisi de katlanarak arttı. Lise yıllarında çok istediği gazetecilik mesleği üzerine 4 sene lisans yaptı. Fakat bildiği doğrulardan vazgeçmemek adına gazetelerde çalışmamaya karar verdi. Fotoğraf çekmek, sinema üzerine okumak ve yazmak ise en büyük tutkuları arasında.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

Mary Poppins Returns İlk Teaser'ı Yayımlandı!

Sonraki yazı

Zombi Filmlerinin Efsane Yönetmeni George A. Romero Hayatını Kaybetti