angstAngst, etimolojik olarak özellikle Almanca ve İngilizce dillerinde korku anlamını çağrıştırır. Daha da derine indiğimizdeyse kişinin varoluşunu, içsel yabancılaşmasını ve anksiyetesini karşılar. 1983 yapımı ”Angst” filmi ise tüm bu kelime kökenini psikolojik gerilim ön planlı atmosferine başarılı bir şekilde yansıtıyor. Avusturya’lı yönetmen Gerard Kargl’ın ilk ve tek uzun metraj çalışması olan filmin senaryosunda yine kendisi ve Zbigniew Rybczynski’nin imzası bulunuyor. Hapisten yeni çıkmış ”psikopat” karakterimiz içindeki öldürme, suç işleme isteğini asla bastıramaz. Çocukluğundan itibaren bunun üzerine birçok travma besler ve yeni hedefine kitlenmiştir bile… Tamamına yakını iç konuşmalar şeklinde geçen film, kamera kullanım tekniği ile de izleyenleri içine çekmeyi başarıyor. Ayrıca Erwin Leder’ın üst düzey performansı ve Klaus Schulze’nin etkileyici müzikleriyle öne çıkan yapım, Gaspar Noe’nun röportajlarında söylediği gibien çok etkilendiği film olarak da dikkat çekmektedir.

Filmin Künyesi

Yönetmen: gerald kargl
Oyuncular: erwin leder, silvia rabenreither, edith rosset
Fırat Terzioğlu
22 Temmuz 1992'de İzmir’de doğdu. Eğitimine Ege Üniversitesi Felsefe bölümünde devam ediyor. Okulun bünyesinde bulunan radyoda bir süre çalışıp diksiyon dersleri aldı. Küçüklükten beri izlediği filmlerle sinema onun için bir hobiden öte, her şeyi oldu. Sinemadan kalan zamanlarında bateri ve bass gitar çalan Fırat, Avrupa ve özellikle İskandinav Sinemasını çok yakından takip ediyor.

1 Yorum

  1. Bir psikopat ancak bu kadar iyi anlatılır. Özellikle filmin anlatım tarzının kişinin psikolojik yansıması olarak sürmesi ve kendi iç dünyasındaki seslendirmeler aracılığıyla filmin sürekliliği çok değişik ve özgün bir hava kazandırmış. Erwin Leder’ın muhteşem oyunculuğu ve psikopatı gerçekmiş gibi canlandırması insanı çok etkiliyor. Yönetmenin tek uzun metrajlı filmi olması filme ilginç bir hava katmış. Yer yer sahnelerin çok ağır ve izlenemeyecek derecede etkileyici olması ise filmi güçlendirmiş. Müzikler ise muhteşem. Hellowen filmi müziklerine benzettiğim müzikler filme on numara etki yapmış, gerçekten çok başarılılar. Anlatım tarzında ise psikopatın kafasından filmi yaşamak ve sürekliliği sağlamak özgünlükte çok iyi olmasını sağlamış. Nedensellik ve psikoloji bir biri üstüne yıkılıpta anlamsız kalıplarda birleşirse nasıl korkutucu kimliklere bürünür birebir yaşıyorsunuz. Başarılı ve +18 olarak izlenmeli.

Yorum yaz