DramaSinema Odaları

Annemin Şarkısı (Klama dayîka min – 2014)

Fil'm Hafızası Puanı: 7,33 1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan6 Puan7 Puan8 Puan9 Puan10 Puan
Loading...

klamadayikamin_afisBoşaltılan köylerinden İstanbul’a gelen Ali (Feyyaz Duman) ve annesi Nigar (Zübeyde Ronahi), taşındıkları Tarlabaşı’ndan da ayrılmak zorunda kalınca, şehir merkezinden uzakta, yüksek binaların arasında bir semte sürüklenirler. Ali, İstanbul’a tutunmaya çalışan genç bir öğretmen; Nigar ise köyüne özlem duyan yaşlı bir kadındır. Ali; sevgilisi, annesi, kimliği ve yapmak istedikleri arasında bocalarken, Nigar köyüne duyduğu özlemle hastalanır. Her gün oğluyla köyüne dönmek için kavga eden Nigar, toprağa ayak basamadığı bu şehirde tıkılıp kalmaya, yurdundan ayrılmaya isyan eder. Annesini mutlu etmeye çalışan Ali ise annesinin aklına takılan şarkıyı bulma umuduyla bir dengbejin peşine düşer.

Dünya prömiyerini 20. Saraybosna Film Festivali’nde yapan Annemin Şarkısı, bu festivalde En İyi Film ve En İyi Erkek Oyuncu ödüllerinin sahibi oldu. Türkiye galasını ise 51. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde yapan film, Antalya’dan da En İyi İlk Film, En İyi Film Müziği, En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülleriyle döndü.

Filmin Künyesi

Yönetmen: Erol Mintaş
Oyuncular: Feyyaz Duman, Zübeyde Ronahi, Nesrin Cavadzade
Seçil Karagülle

Seçil Karagülle

11 Ekim 1985’te İstanbul’da doğdu. 2008’de Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliğinden mezun oldu. Mühendisliğe hiçbir zaman yakın hissetmese de IT’den kopmayı hiç başaramadı. Boş sinema salonunda film izlemeyi ve film üzerine saatlerce konuşmayı çok seviyor. Ülke gündeminden sıkıldıkça filmler üzerine düşüncelerini kendi blog’unda da yazıyor. Asghar Farhadi ne yapsa seveceğine inanıyor.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

The Last Shadow Puppets'tan David Bowie Coverı

Sonraki yazı

Açık Havada Sinema Keyfi Bomontiada'da!