Araya iliştirdiğim 5 günlük Kabak maceramdan ötürü uzun süredir ara verdiğim İtalya turumda nerede kalmıştık? Cinque Terre’de.

Liguria Bölgesi’ndeki 2. durağımdı Cinque Terre. Bir çok başka kaynakta da görebileceğiniz gibi Cinque Terre, Beş Kasaba anlamına geliyor. Pisa’dan Genova’ya doğru sırayla Riomaggiore, Manarola, Corniglia, Vernazza ve Monterosso.

Portovenere’de tanıştığım Arjantinli arkadaşımın sonraki 3 gün Cinque Terre kasabalarından Riomaggiore’de kalacağını öğreniyorum. Benim kafamda otobüsle La Spezia’ya dönüp, oradan trenle Manarola’ya geçmek varken, yeni arkadaşımın tekneyle geçme önerisine bayılıyorum. Bu fikirle hem daha kısa sürede Cinque Terre’ye varmış oluyor, hem de kasabalara denizden bakma fırsatını yakalıyorum.

Bu haritayı sanırım önceden paylaşmıştım, ancak bu post için de gerekli diye düşünüyorum:

CinqueTerreMap2

Portovenere’den Cinque Terre kasabalarına sık sık tekne kalkıyor. Ancak tekne fiyatları kasabaya göre farklılık gösteriyor. Riomaggiore ve Manarola yakın olduğu için €12 idi, ancak diğer kasabalar için birkaç euro daha fark ödemek gerekiyor.

Liguria bölgesinde mutlaka bir tekne gezisi yapmalı, denizden kasabalara bakmak çok keyifli. Bu görüntü Portovenere’den:

IMG_7431Bu kalabalık ise Riomaggiore’de tekne bekleyen insan kalabalığı:) :IMG_7443

Cinque Terre’de kaç gün kalmalı?

Eğer sadece kasabaları gezmeyip, trekking yapacak ve denize girecekseniz mutlaka en az 2 gün ayrılmalı. Ben 3 gün ayırdım ve biraz deniz tatilimin keyfine vardım.

Cinque Terre’de nerede konaklamalı?

Monterosso herkesin dilinde, ama bence en kötü merkezi olan kasaba burası. Her biri birbirinden şirin küçük kasabalarda kalmak daha keyifli görünüyor bana, limon ağaçları arasında.

Ben Manarola’da konakladım, bir arkadaşım Vernazza’da, bir diğeri de Riomaggiore’de… Her birini tavsiye ederim, kuş cıvıltıları içinde günü selamlarsınız. Ancak konaklama ayarlarken mutlaka evlerin hostellerin konumunu dikkate alın. Çünkü kasabalar dağların eteklerine kurulu ve sokaklar dar ve sonsuz gibi görünen merdivenlere sahip olabiliyor, yokuşlardan bahsetmeme hiç gerek yok herhalde. Bu anlamda ben oldukça şanslıydım; merdivenli dar bir sokağın en başındaydı kaldığım ev 🙂

Bu arada Cinque Terre oldukça butik bir bölge olduğu için, haliyle konaklama fiyatları da oldukça yüksek. Çok sayıda hostel de yok çevrede. Bu nedenle La Spezia’da kalınıp trenle de ulaşım sağlanabilir.

Sizle kaldığım evi paylaşayım: https://www.airbnb.com.tr/rooms/6138988

Kasabalar arası ulaşım nasıl sağlanır?

Ulaşım trenle çok kolay ve saatleri de sık sayılır; neredeyse her 15-20 dakikada bir var. Ayrıca trende kontrol de olmuyor, biletsiz de kullanmak mümkün. Ben 3 gün boyunca cebimde tek biletle gezdim:)

Nerede denize girilir?

Tek kumsalı olan kasaba Monterosso uzunca bir plajı var. İsteyen şemsiyesini alıp geliyor, isteyen kiralıyor. Ortalıkta Türkiye’deki plajlarda olduğu gibi ıvır zıvır satan amcalar var. Mesela süt mısır yerine “Coco, bella coco” diye bağırarak taze hindistan cevizi satan amcalar çok şirin.IMG_7609Tabi bu amcalar biraz sizi tedirgin ediyor, neticede az da olsa bir miktar paranız ve telefonunuzu arkanızda bırakıp denize açılıyorsunuz. Ama başıma hiç hırsızlık vakası gelmediğini söylemeliyim. Başta rahatsız olduğum işportacılardan, daha sonra Türk usulü pazarlıkla Hint işi kocaman bir plaj örtüsü de alıyorum, o ayrı:)

Vernazza ve Manarola’da kayalıklardan denize girmek mümkün (Sanırım Riomaggiore’den de). Bizim plaj alışkanlıklarımızın biraz dışında olsa da bu durumun da çok keyifli olduğunu deneyimledim. Özellikle Vernazza’da, 1.5 saatlik yorucu trekking turu sonrası denize girmek müthiş bir keyifti; trekking turumu bir paragraf açıp ayrıca anlatacağım. Kasabalardan 3. yani ortancası Corniglia,diğer kasabalara nazaran daha kayalıklı bir konuma oturduğu ve tepede olduğu için orada mümkün olmadığını okumuştum diğer bloglardan. Corniglia, diğerlerinin aksine tren istasyonuna da uzak kaldığı için benim rotama giremedi ve orayı görmeden geldim:) Daha farklı bir mevsimde gitmiş olsaydım, kasaba merkezini görmek için hevesli olabilirdim belki, ama zaten diğer kasabalar oldukça birbirine benziyordu, buraya vakit ayırmadım.

Manarola’da durum:

IMG_7459 IMG_7457 IMG_7468

Kayalıklardan atlayanlar, yüreğinizi hoplatıyor:

IMG_7467

Vernazza’da ise:

IMG_7695

Cinque Terre’de neler yapılır?

Trekking bu coğrafyada yapılabilecek en güzel aktivitelerden biri. Açıkçası oraya gitmeden önce pek aklımdan geçirdiğimi söyleyemem. Yalnızca yarım saatlik ‘Aşk Yolu’’nu yürümeyi planlıyordum Manarola’dan Riomaggiore’ye. Ancak kasabalar arası açık olan tek rotanın Monterosso-Vernazza yolu olduğunu öğrendim benim bulunduğum tarihlerde. Heyelan dolayısıyla sık sık yolların yürüyüşe elverişi engelleniyormuş. Ben de bu işten vazgeçmiştim, çünkü söylenen oydu ki Monterosso-Vernazza 2.5 saat sürüyordu. Ancak batonlu, şapkalı ve dağcı ayakkabılı bir güruh olduğunu görünce heves sardı beni. Önce birkaç kişiye danıştım tren istasyonunda karşılaştığım, sonra da koydum hedefi önüme.

Cinque Terre’de 2 gün geçirmiş, denize doymuş ve yeterince dinlenmiştim. Sıcağa ve ekipmanım olmamasına karşın yapmaya karar verdim. 3. Günümün sabahında yine Astride’te kahvaltımı yapıp trene atladım ve Monterosso tren istasyonundan sonradan ödediğime çok pişman olduğum €7.5 karşılığı tek yönlü trekking biletimi aldım. Pişman olmamın nedeni ise kesinlikle trekkingin kendisi değildi, aksine tekrar bile yürüyebilirdim. Ama İtalyan memurlar gişede ‘Chiao’ diye seslenmeme karşın bile biletimi kontrol etmemişlerdi. Bence bu kontrolsüzlükle kesinlikle usülsüzlüğü hakediyorlar:)

Trekkingin kendisine gelirsek: heyecanla o yolu 1 saat 18 dakikada bitirdiğimi söylemeliyim. Evet, tırmanış kısmı çok zorluyor, sırılsıklam ediyor insanı sıcak hava. Ama görüntüler o kadar şairane ki keçi gibi hoplaya zıplaya yürüdüğümü parkuru tamamlayıp kronometreme baktığımda anlıyorum. Ne mutlu o deniz manzarasına, üzüm bağlarına, limon bahçelerine, zeytin ağaçlarına, begonvillere ve Vernazza’nın etkileyici Kilise ve marina görüntüsüne… Monterosso’dan Vernazza yönüne yürümek manzara düzeyinin etkileri bakımından kesinlikle yapılacak en doğru şey. Sonrasında kayalıklardan havuzvari denize girerek yorgunluğu atmaksa, paha biçilemez…

IMG_7623

IMG_7631

Yol üstünde bir limon:

IMG_7629

IMG_7630

IMG_7636

Ve Cinque Terre’nin Venedik’i Vernazza:

IMG_7655

Olmazsa olmaz soru: Yeme-İçme :

Bu çevredeki restoranlar orta ayar bir lezzet sunuyor ama bence İtalya’nın orta ayarı bile lezzetli. Floransa ve Roma’ya göre akşam yemeğine ortalama €5 daha fazla verebilirsiniz. Ufak tefek atıştırmalıklar içinse €1-2 fark var.

Manarola’da çok methini duyduğum Billy’s restoranda yeme şerefine nail olamadım ne yazık ki!  Öncelikle zaten bir yemeğe €40 vermek istememiştim, sonra fikrimi değiştirip rezervasyon yaptırmak istediğimde de tek başıma olduğum için rezervasyon almadılar. Sonuç olarak orda tanıştığım arkadaşlarımla bir nebze daha mütevazı sayılabilecek bir akşam yemeği yedik.

IMG_7722

Diğer restoran ve gelaterialar için söyleyebileceğim deneyin ve görün olur…

Sizi kasabalardan birkaç görüntüyle baş başa bırakıyorum:

Manarola:

IMG_7449

IMG_7494 IMG_7454

Riomaggiore:

IMG_7550 IMG_7560 IMG_7582 IMG_7583 IMG_7584

Vernazza:

IMG_7681 IMG_7676

Monterosso:

IMG_7708 IMG_7712 IMG_7615IMG_7529

Daha fazlası “Dünya Kaç Bucak?” ta!

Gonca Gengonul

Gonca Gengonul

Gonca 1985 İstanbul doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi İstatistik Bölümü'nden 2008'de mezun oldu ve bankacılıkla başlayan kariyerine şimdilerde telekomünikasyon sektöründe Risk Yöneticisi olarak devam ediyor. Seyahat etmeyi ve spor yapmayı hayatının olmazsa olmazı sayar. Kitaplar ve sinema, çok sevdiği yeni insanlar tanıma arzusunu besler. Ve artık bütün bunların yanında bir sosyal medya filidir.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

21 Ağustos’ta Sinemalarda!

Sonraki yazı

Sarmaşık 40. Toronto Film Festivali'nde!