Bilim Kurgu / FantastikSinema Odaları

Coherence (2013)

Fil'm Hafızası Puanı: 8,67 1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan6 Puan7 Puan8 Puan9 Puan10 Puan
Loading...

Alta_Resolucion_1Coherence (Paralel Evren – 2013), James Ward Byrkit’in ilk yönetmenlik denemesi olan düşük bütçeli bir bilim kurgu filmi. ‘Schrödinger’in Kedisi’ teorisini hikâyesinin merkezine alan filmde; uzun yıllar sonra yeniden, bir kuyruklu yıldızın dünyaya çok yakın geçişinin kişiler ve mekânlar üzerindeki etkilerini izliyoruz. Kuyruklu yıldızın geçtiği akşam, yemek için bir araya gelen sekiz arkadaş; telefonlarının bozulması, elektrik kesilmesi gibi tek başına normal karşılanabilecek ancak art arda gerçekleştiğinde olağandışı görünebilen olaylar nedeniyle bulundukları evde bir bakıma kapalı kalırlar. İlk başta saçma buldukları kuyruklu yıldızdan etkilendikleri düşüncesini, yaşananların gitgide garipleşmesi üzerine kabullenmeye başlarlar. Böylece filmde, sıkıştıkları bu paradokstan en az etkiyle kurtulmanın yollarını arayan arkadaş grubunun, bir yandan da geçmişleriyle, birbirleriyle ve kendileriyle yüzleşmelerine tanık oluruz. Neredeyse tek mekânda geçen ve oyuncuların doğaçlama performanslarına ağırlık veren film, sade ve izleyiciyi içine alan sinematografisiyle dikkat çekiyor.

 

Tuğçe Mamati

Tuğçe Mamati

21 grama kaç yaşam sığar? 1989 yılında İstanbul’da doğdu. Haydarpaşa Lisesi ve Maltepe Üniversitesi Mimarlık bölümünden mezun olduktan sonra İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Mimari Tasarım alanında yüksek lisansa başladı. Mimarlık ve tasarım merakının yanında analog fotoğrafçılık ile uğraşmakta. Miyazaki hayranı. Aylak adımlarla kentte dolaşmayı sever. Uzun zamandır ilgisini çeken bilim kurgu ve sahne tasarımı konularını mimarlık ile aynı tezde buluşturma hayalleri var.

Kimler Neler Demiş?

2 Yorum - "Coherence (2013)"

Bildir
avatar
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
Exael
Ziyaretçi

Açıklama güzel olmuş fakat hayatımda izlediğim en iğrenç filmdir kendileri.Tamam sci-fi var,gizem var ama tüm karakterlerin bu kadar çok konuşmalarını hiçbir şey açıklayamaz.Resmen insan kafası ağrıyor.Hani amerikalılar böyle konuşur,sürekli fikirleri-düşünceleri vardır denmek mi isteniyor?

-SPOİLER-
Ayrıca filmin 3-4 sahnesinde birisi dışarı çıkacak herkes kafasına silah dayanmış gibi bağırıyor ‘gitme,yapma,etme’ diye.ulan alt tarafı adam sokağa çıkacak,gelecek..bu neyin kafası ?
-SPOİLER-

mavi_meth
Ziyaretçi

efendim sci-fi, mindfuck olayını sevenlerdenseniz çok iyi seyirlik. Tabi bi interstellar veya alt segmentten orneklersek predestination beklememek gerek. ancak ben kedi severim hele ki kedi shrodinger denilen amcamiza aitse daha da severim diyorsaniz bence iyi seyirler.

wpDiscuz
Önceki yazı

Venedik Film Festivali’ne Alfonso Cuaron imzası

Sonraki yazı

Kampüste yasaklanan Film Günleri’ne FKM kapılarını açtı