Haberler

Kampüste yasaklanan Film Günleri’ne FKM kapılarını açtı

Ege Üniversitesi İletişim Çalışmaları Topluluğu, 8’inci Ege Belgesel Film Günleri’nde insan hakları ve sorunlarına ilişkin çalışmaları izleyicilerle buluşturacak. Rektörlüğün tüm etkinlikleri yasaklamasından sonra imza kampanyası ve gösteriler ile etkinliği yapmak için çalışan öğrencilere izin çıkmayınca festival kampüs dışına çıktı.

ege-belgesel-film-gunleri-8-inci-kez-basliyor-7299966_x_9131_o

14-17 Mayıs tarihleri arasında Fransız Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek etkinlikte toplam 27 belgesel film gösterilecek

Ege Üniversitesi İletişim Çalışmaları Topluluğu’nun 7 yıldır başarıyla düzenlediği Ege Belgesel Film Günleri 8’inci kez izleyicilerle buluşacak. 7 yıldır yurtiçi ve yurtdışında çekilmiş , insan haklarına ve sorunlarına ilişkin belgesellerin gösterimini ticari bir amaç gütmeden yapan İletişim Çalışmaları Topluluğu, bu yıl seçilen belgesellerde, insan haklarına ve insanın nasıl daha iyi yaşayabileceğine dair göndermelerin bulunmasına önem verdi.

Şubat ayında üniversite içerisinde çıkan kavgada bir öğrencinin yaşamını yitirmesinin ardından yaşanan olağanüstü hal gerekçe gösterilerek kampüs içinde yapılmasına bu yıl rektörlük tarafından izin verilmeyen festival bu yıl ilk kez kampüs dışında Fransız Kültür Merkezi’nde izleyicilerle buluşacak. Ege üniversitesi yönetimi bu yıl tüm kültürel, sportif ve bilimsel etkinlikerin kampüs içerisinde yapılmasını yasaklamış durumda.

Gavur Mahallesi Film Günleri kapsamında gösterilecek belgesellerden biri

Gavur Mahallesi Film Günleri kapsamında gösterilecek belgesellerden biri

Festival kapsamındaki belgesel filmler arasında dünyanın pek çok bölgesinden ve kültüründen beslenmiş yapımlar yer alıyor. 4 gün sürecek Ege Belgesel Film Günleri’nde Paris’te sokakta yaşayan 13 ana karakterin hikayelerinin anlatımıyla oluşan ve kartpostallarda olan Paris’ten farklı bir görüntüyü ulaştıran belgesel “Dünyanın Kenarında”, Mıgırdiç Margosyan’ın anlatımıyla, Diyarbakır’da yaşamış Ermenilerin yaşadıklarını ve Diyarbakır’ın geçmişte kalan, unutulan sosyal, kültürel dokusunu konu alan “Gavur Mahallesi”, Kürtçe isim edinememiş ve iki isimle yaşayan insanların trajikomik hikayelerine odaklanmış bir belgesel “Nave te Çiye?”, Uruguay eski Devlet Başkanı Pepe Mujica’nın hayatını anlatan “Pepe Mujica: Çiçek Bahçesinden Dersler”, Aitor Merıno ve Amaya Merıno’nun BASK sorununu dikkat çekici bir anlatımla ortaya koyduğu “Asier ve Ben”, sinema emekçilerinin sansür tüzüğü ve sosyal hakları nedeniyle Ankara’ya kadar süren 3 günlük yürüyüşünü perdeye taşıyan “Yollara Düştük” ve kendi kendini yetiştirmiş bir kameraman olan Filistinli köylü Emad Burnat’ın gözüyle Filistin’de yaşananların anlatıldığı “5 Kırık Kamera” gibi belgesel filmler yer alıyor.

Okan Köroğlu

Okan Köroğlu

Malatyalı bir ailenin son çocuğu olarak Mersin’de doğdu. Uludağ Üniversitesi’nde okudu. Özel bir şirkette Grafik Tasarım Uzmanı olarak çalışıyor, özel eğitim kurumlarında Moda ve Bilgisayarlı Stilistlik ile Sosyal Medya’da Grafik Tasarım dersleri veriyor. 2003 -2007 yılları arasında çalıştığı bazı gazetelerde düzenlediği sinema sayfaları ile daldığı bu okyanusta yüzmeye devam ediyor. Şiirle, Tarihle ve Teknoloji ile besleniyor.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

Coherence (2013)

Sonraki yazı

Jeff Victor-The Evolution Serisi