Bi'DünyaHaberler

Contemporary İstanbul 2015 12-15 Kasım’da!

12029684_988429984542989_8487370557004195888_o

Contemporary Istanbul, 10. yaşını 12 – 15 Kasım tarihleri arasında İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı ve İstanbul Kongre Merkezi’nde kutlamaya hazırlanıyor. 10. yılında Contemporary Istanbul’a, 24 ülke ve 28 şehirden, CI Artistik Danışmanı Marc-Olivier Wahler ve CI Seçici Kurul üyeleri tarafından belirlenen toplam 102 sanat galerisi katılıyor.

Contemporary Istanbul bu yıl “Contemporary Tehran” başlığı altında Tahran çağdaş sanatına odaklanan fuarın özel bölümünde önde gelen İranlı galeriler, sanatçılar ve kolkesiyonerleri konuk ediyor.

Yeni medya sanatlarına yer veren Plugin, bu yıl Dr. Ebru Yetişkin küratörlüğünde, galeriler, mimarlık & tasarım stüdyoları, yeni medya ile ilgili yaratım atölyeleri, oyun laboratuvarları, dijital sanat kolektifleri ve proje mekânları gibi inisiyatifleri X-CHANGE başlıklı bir küratöryal tema altında bir araya getiriyor.

CI Program Direktörü Dr. Marcus Graf tarafından şekillendirilen, Contemporary Istanbul’un konuşma programı CI Dialogues, Sanat Teorisi, Sanat Piyasası, Sanatın Bağlamı ve Sanat Yönetimi konularını ele alıyor.

Contemporary Istanbul 10. yılında Australia China Art Foundation (ACAF) tarafından seçilen Çinli sanatçıların eserlerine ev sahipliği yapıyor. Bu bölümde Shao Yinong ve Mu Chen, Ling Jian, Aaajiao, Tao Hui, Yang Xin ve Zheng Jiang eserlerini görmek mümkün. Diğer yandan, Aimee Lin tarafından hazırlanan “Parade” başlıklı sergi de bu kapsamda izleyiciyle buluşacak. Çinli ve Avusturalyalı sanatçıları uluslararası platformda tanıtmak amacıyla Yashian Schauble tarafından kurulan ACAF, sanat aracılığı ile kültürlerarası bağ kurmayı hedefliyor.

 

Detayları ve programı www.contemporaryistanbul.com üzerinden takip edebilirsiniz.

Duygu Dedeoğlu
83' Haziran'ında doğdu. Anadolu Üniversitesi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkiler Bölümü'nü bitirdi. Fotoğraf ve sinema sevgisinin verdiği enerji ve iştah ile hep daha çok öğrenmek daha çok araştırmak istiyor. Film izlemenin bireyin estetik anlayışının gelişmesinde önemli rol oynadığını düşünüyor. Şu aralar İtalyan Sineması'nda kaybolmuş durumda. İleride sinematografi ile ilgili eğitim alma arzusunda. Gündeminde her daim bir tutam kedi bir tutam seyahat bir tutam müzik var.

Yorum yaz