DramaSinema Odaları

Deux jours, une nuit (2014)

Fil'm Hafızası Puanı: 8,00 1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan6 Puan7 Puan8 Puan9 Puan10 Puan
Loading...

deuxjoursunenuit_afisSandra (Marion Cotillard), geçirdiği ağır depresyonun ardından çalışma hayatına geri dönmek üzereyken işten çıkarılacağını öğrenir. Şirketin bu kararla birlikte mesai arkadaşlarına bir oylama önerisi sunduğunu öğrenen Sandra; pazartesi günü gerçekleşecek oylama öncesi tüm hafta sonunu, kocası Manu’nun (Fabrizio Rongione) da yardımıyla, arkadaşlarını kendi lehine karar vermeleri için ikna etmeye çalışarak geçirir. Ancak onun kalması yönünde oy kullanmaları için arkadaşlarının, alacakları ikramiyeden vazgeçmeleri gerekmektedir. Sandra, işçilerden her biriyle karşılaşmasında farklı hayat koşullarına, sıkıntılara tanık olur. İşçi sınıfına ilişkin evrensel boyutta gerçekçi bir hikâyeyi aktaran film; toplumsal dayanışmayı, karar verme yöntemlerimizi ve bencilliği sorgulatır.

Ülkemizde ilk olarak Filmekimi 2015’te gösterilen Deux jours, une nuit; dünya prömiyerini 2014’te Cannes’da gerçekleştirdi. Cannes’da Altın Palmiye’ye aday gösterilen ve 61. Sidney Film Festivali’nde En İyi Film ödülünü alan film; pek çok önemli ödüle aday gösterilmiş, birçok törenden de ödülle dönmüştür.

 

Filmin Künyesi

Yönetmen: Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne
Oyuncular: Marion Cotillard, Fabrizio Rongione, Catherine Salée, Olivier Gourmet, Pili Groyne, Simon Caudry, Batiste Sornin
Seçil Karagülle

Seçil Karagülle

11 Ekim 1985’te İstanbul’da doğdu. 2008’de Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliğinden mezun oldu. Mühendisliğe hiçbir zaman yakın hissetmese de IT’den kopmayı hiç başaramadı. Boş sinema salonunda film izlemeyi ve film üzerine saatlerce konuşmayı çok seviyor. Ülke gündeminden sıkıldıkça filmler üzerine düşüncelerini kendi blog’unda da yazıyor. Asghar Farhadi ne yapsa seveceğine inanıyor.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

19 Ağustos'ta Vizyon'da!

Sonraki yazı

Ellen Page ve Kate Mara, Mercy İçin Bir Araya Geliyor