Haberler

“En İyi 10 Animasyon Film” Jüri Önünde

Antalya Sinema Derneği, bir süre önce ‘En İyi 10 Kısa Animasyon Film’i belirlemek üzere bir çalışma başlattığını duyurmuştu. Yapılan çağrı sonrası toplanan filmler şimdi jüri önünde.  

en-iyi-10-animasyon-kisa-filmi-araniyor-filmloverss-1

Proje, Antalya Sinema Derneği Başkanı Sidar Serdar Karakaş ile Antalya Sinema Derneği Kültür ve Sanat Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan Ersümer tarafından yürütülüyor. ‘En İyi 10 Animasyon Film’ değerlendirmesinin danışmanlığını ise yapımcı Yonca Ertürk üstleniyor.

Değerlendirmeye alınacak filmlere yapım tarihleri konusunda herhangi bir sınır konulmadı. Bunun yanında, oylamaya katılacak filmlerin daha önce bir festival gösterimi almış olması ya da ödül kazanmış olması şartı getirildi.

‘En İyi 10 Animasyon Film’i belirleyecek yirmi kişilik jürinin isimleri ise şöyle:

Tabutta Rövaşata, Filler ve Çimen ve Nokta filmlerinin yönetmeni Derviş Zaim, Nar, 9 ve Ara filmlerinin yönetmeni Ümit Ünal, Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü?, G.O.R.A, Organize İşler gibi filmlerin kurgucusu Mustafa PreşevaStar Wars, Harry Potter ve Avengers gibi filmlerde animatörlük yapan Arslan ElverKötü Kedi Şerafettin filminin yönetmenlerinden Ayşe ÜnalHaset – Kayıp Masallar ve Satranç filmlerinin yönetmeni Cemal ErezCanlandıranlar Derneği kurucusu ve yönetmen Berat İlk, reklam ve animasyon yönetmeni Arman ŞernazAnadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Animasyon Bölümü Başkanı Doç. Fethi Kaba, animatör Ahmet Özer, VFX süpervizörü ve Kötü Kedi Şerafettin filmi teknik yönetmeni Özgür YılmazRimolar ve Zimolar filminin yapımcısı Yonca ErtürkBu İşte Bir Yalnızlık Var ve Gece 11.45 gibi filmlerin senaryo yazarı-film eleştirmeni Burak GöralÖteki Sinema sitesinin kurucusu ve sinema yazarı Murat Tolga Şen, SİYAD üyesi Banu Bozdemir, gerçeküstücü filmleriyle tanınan yönetmen Tan Tolga Demirci, akademisyen ve SİYAD üyesi Doç. Dr. Melis Behlil, Yakın Doğu Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Uğurcan Akyüz, Cinedergi ve Akşam gazetesi yazarı Başak Bıçak ve Gravity, Guardians of the Galaxy, Sherlock Holmes: A Game of Shadows filmlerinde animatörlük yapan Kubilay Kocaoğlu.

Değerlendirmenin sonucu, Ekim ayında kamuoyuyla paylaşılacak. Antalya Sinema Derneği, ‘En İyi On Animasyon Film’ oylamasının ardından, seçilen filmlerin yönetmenleriyle yapılacak röportajların kitaplaştırılmasını ve söz konusu on filmin çeşitli festivallerde gösterimlerinin yapılmasını planlıyor.

Melike Kavcıoğlu

Melike Kavcıoğlu

Küçüklüğünde bir pazar babasının onu Harry Potter ve Felsefe Taşı filmini izletmeye götürmesiyle başladı hayatı. İlk 30 dakikasını kaçırdığı bu film onun kişiliğini ve hayallerinin büyük bir parçasını oluşturdu. Geceleri gizlice yatağından kalkıp ailesinin izlediği filmleri salon kapısının arkasına saklanarak izledi. Şimdi ise Koç Üniversitesi'nde felsefe okuyup istediği zaman özgürce film izlemenin keyfini yaşıyor.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

The Great Gatsby Kamera Arkası Kareleri

Sonraki yazı

Rüzgârı Kendinden Menkul Bir Uçurtma: Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku