Bilim Kurgu / FantastikSinema Odaları

Equilibrium (2002)

Fil'm Hafızası Puanı: 7,33 1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan6 Puan7 Puan8 Puan9 Puan10 Puan
Loading...

equilibrium2072 yılında, Üçüncü Dünya Savaşı’ndaki yıkımın ardından kurulan totaliter sistemin hüküm sürdüğü Libria şehrinde, barış ve düzeni korumak için, vatandaşlar duygularını yok edip itaat etmelerini kolaylaştıran “Prozium” adlı ilacı içmekle yükümlüdür. İnsanların duygularını harekete geçirebilecek her türlü materyalin yasak olduğu bu şehirde, eğer mutluysanız tutuklanabilirsiniz, evinizde bir sanat eseri ya da kitap bulundurursanız suç işlemiş sayılırsınız ve güvenlik görevlileri bir anda kapınızda belirebilir. Üst düzey bir güvenlik elemanı olan John Preston (Christian Bale) da kurallara karşı gelenleri bulup yok etmekle görevli bir rahiptir. Görevini başarıyla yerine getiren Preston, karısının “hissetme suçu”ndan ötürü öldürülmesinin ardından sistemi yavaş yavaş sorgulamaya, kendi “Prozium” dozunu es geçerek yepyeni bir dünyanın kapılarını aralamasıyla rahip kimliğinden uzaklaşmaya başlayacaktır. Yönetmenliğini Kurt Wimmer’ın üstlendiği filmin aksiyon sahneleri Matrix serisi ile çokça karşılaştırılmış olsa da film; kitapların, müziğin ve hislerin olmadığı bu distopik gelecek tasvirini başarılı bir biçimde işlemiştir.

 

 

Filmin Künyesi

Yönetmen: Kurt Wimmer                                                                                                                                                   Oyuncular: Christian Bale, Sean Bean, Emily Watson

Selin Körel

Selin Körel

1990 yılının Ağustos ayında Adana’da doğdu. Yıldız Teknik Üniversitesi Fizik bölümü mezunu. Sinemayla ilk kez 6 yaşında 101 Dalmaçyalı filmini izleyerek tanıştı, o günden beri sinemadan vazgeçemiyor. Kadıköy sokaklarını, yeni yerler keşfetmeyi ve kedileri seviyor.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

Sessiz Sinema Günleri'nin Programı Açıklandı!

Sonraki yazı

'Hangi İnsan Hakları?' Perdesini Bu Kez Mülteciler İçin Açıyor