Haberler

!f İstanbul Anomalisa İle Başlıyor!

15. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nin açılış filmi belli oldu. Charlie Kaufman ve Duke Johnson’ın stop-motion tekniğiyle çektikleri, eleştirmenlerce “yılın başyapıtı” sayılan Anomalisa, Türkiye’de ilk kez !f İstanbul’da gösterilecek.

Anomalisa01

Being John Malkovich, Adaptation, Eternal Sunshine of the Spotless Mind gibi pek çok modern klasiğin yazarı Charlie Kaufman ile televizyon tarihinin en sıradışı animasyon dizisi Mary Shelley’s Frankenhole’un yaratıcısı Duke Johnson’ın birlikte çektiği Anomalisa, Türkiye’de ilk kez !f İstanbul’da gösterilecek.

Esquire: “Yılın en insani filmi”

Daily News’un “Rüzgâr Gibi Geçti’nin varoluşçu kukla film hali”, Variety’nin “Küçük bir mucize” sözleriyle övdüğü, birçok eleştirmen tarafından da “yılın başyapıtı” sayılan Anomalisa, hayatının sıkıcılığından bezmiş aile babası ve Onlara Yardım Etmenize Nasıl Yardım Edebilirim?in saygın yazarı Michael Stone’un karanlık, absürt ve sürreel yolculuğunu anlatıyor. Michael, müşteri hizmetleri profesyonelleri için bir kongrede konuşmak için gittiği Cincinnati’de kalacağı Fregoli Otel’de Akron hamurişleri satış temsilcisi Lisa ile tanışıyor ve çaresizliğinden olası bir kaçış olarak hayatının aşkına yelken açıyor.

Esquire’dan Matt Patches’ın da dediği gibi “yılın en insani filmi”ne dönüşen bu stop-motion animasyon harikası film, Charlie Kaufman’ın en önemli Amerikalı sinemacılar arasındaki yerini sabitlerken, Duke Johnson’ı da büyük bir yaratıcı yönetmen olarak ilan ediyor. Anomalisa’da “herkesin sesi”ni Tom Noonan seslendirirken, Michael’a David Thewlis, Lisa’ya ise Jennifer Jason Leigh sesleriyle hayat veriyor. Carol, Fargo, Being John Malkovich, In Bruges gibi pek çok filmin müziğini yapmış Carter Burwell’ın etkileyici müzikleri de filmin hüznünü güçlendiriyor.

Betigül Küçük
1994 yılının 30 Nisan’ında Bergama’da doğdu. 2013 yılında TEVİTÖL mezuniyetinin ardından Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde okumaya başladı. Dünyanın dört bir yanında neler olup bittiğini öğrenmekten aldığı keyfi, öğrendiklerini çevresiyle paylaşarak anlamlandırıyor. Şu sıralar sosyoloji makaleleri okumak ve film izlemek ile uğraşıyor.

Yorum yaz