Bi'DünyaHaberler

Zeki Alasya’nın Tren Diaroması Rahmi Koç Müzesi’nde

Geçtiğimiz yıl Mayıs ayında aramızdan ayrılan Türk sinemasının usta oyuncusu Zeki Alasya’nın en sevdiği hobileri arasında yer alan ve 11 yılda hazırladığı “Tren Dioraması”, Rahmi M. Koç Müzesi’nde sergilenmeye başladı.

zeki1

Alasya’nın başlıca tutkularından biri olan tren maketi, eşi Jülide Alasya ve kızı Zeynep Alasya tarafından Müze’nin Lengerhane Binasında sergilenmek üzere bağışlandı. Jülide Asya, Zeki Alasya’nın diorama merakının ilk defa 2004 yılında doğum gününde hediye edilen bir parça ile başladığını belirtti.

zeki2

Müzenin en değerli objeleri arasında yerini alan diorama, küçük bir kasabayı tüm detaylarıyla canlandırıyor. İçinde lunaparktan sinemaya, marketten çocuk parkına birçok detay bulunan, Rahmi M. Koç restorasyon ekibi tarafından birleştirilip tamamlanan dioramanın bazı parçaları, sisteme bağlı düğmeler vasıtasıyla ziyaretçiler tarafından da kumanda edilebiliyor.

Mustafa Güler

Mustafa Güler

1985 Denizli doğumlu. Süleyman Demirel Üniversitesi Elektronik Haberleşme Mühendisliği mezunu. Aynı bölümün Yıldız Teknik Üniversitesi ‘nde olanında master öğrencisi. Telekomünikasyon sektöründe kendi mesleğiyle iştigal ediyor. İstanbul'a ısınamayan Egelilerden. Progressive Rock tutkunu, Ege ve Orta Anadolu türküleri araştırıcısı, askeri tarih ve uluslararası ilişkiler meraklısı. Akdeniz ve Latin sinemasını estetik buluyor ve kendine yakın hissediyor.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

!f İstanbul Anomalisa İle Başlıyor!

Sonraki yazı

Modern Zaman Gencini Dert Edinen Biraz Hipster Soslu 12 New York Filmi