Bilim Kurgu / FantastikSinema Odaları

Fantastic Voyage (1966)

Fil'm Hafızası Puanı: 0,00 1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan6 Puan7 Puan8 Puan9 Puan10 Puan
Loading...

İmkansız diye bir şey var mıdır? Eğer ulaşmak istediğimiz amaç için gerçekten inanıyorsak bunu başarabilir miyiz? Bu soruların cevaplarını arıyorsanız “Fantastic Voyage” doğru adres! Filmde, bir suikast girişimi sonucunda komaya giren önemli bir diplomatın nasıl kurtulacağını ve kurtarma aşamasını adeta soluksuz izliyoruz. O an için deneme aşamasında olan ve bilim adamları tarafından daha tam olarak geliştirilmemiş, insanların veya nesnelerin küçültülmesi işlemi diplomatın beynindeki kan pıhtısını gidermek için kullanılacaktır. Bunun için 4 kişilik bir ekip oluşturulur ve insan vücudunda macera dolu bir yolculuk başlar. 1966 yapımı “Fantastic Voyage”, Otto Klement ve Jerome Bixby’nin yazdıkları bir hikayeden, senaryosunu Harry Kleiner ve David Duncan’ın uyarlayıp, yönetmenlik koltuğunda ise Richard Fleisher’ın yer aldığı zamanının çok ötesinde bir bilimkurgu. Dönemin teknolojisinin sınırlarını zorlayan film 5 dalda Oscar’a aday olup, ‘’Özel Görsel Efektler’’ ve ‘’Sanat Yönetimi’’ dallarında ise ipi göğüsler. Filmle ilgili söylenebilecek önemli bir dipnot ise Isaac Asimov’un filmin senaryosundan uyarladığı, ancak senaryodaki bazı mantık hatalarını değiştirerek yazdığı, ülkemizde de ‘‘Kan Damarlarında Yolculuk’’ ismiyle basılan bir romanı bulunmaktadır.

Filmin Künyesi

Yönetmen: richard fleischer
Oyuncular: stephen boyd, raquel welch, edmond o’brien, donald pleasence
Fırat Terzioğlu

Fırat Terzioğlu

22 Temmuz 1992'de İzmir’de doğdu. Eğitimine Ege Üniversitesi Felsefe bölümünde devam ediyor. Okulun bünyesinde bulunan radyoda bir süre çalışıp diksiyon dersleri aldı. Küçüklükten beri izlediği filmlerle sinema onun için bir hobiden öte, her şeyi oldu. Sinemadan kalan zamanlarında bateri ve bass gitar çalan Fırat, Avrupa ve özellikle İskandinav Sinemasını çok yakından takip ediyor.

2
Kimler Neler Demiş?

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
fatihahmet Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
ahmet
Ziyaretçi
ahmet

Bu filmin türkçe dublajı varmı?

fatih
Ziyaretçi
fatih

çok önceden televizyonda Türkçe dublajlı izlemiştim ama web de hiç bir yerde bulamadım…bilim kurgu roman uyarlamalarından bir klasiktir aslında. bulan biri bana da mail atsın.

tşk

Önceki yazı

Le prénom (2012)

Sonraki yazı

Modern Kent Yaşamına Hapsolmuş Beyaz Türkler: Hayatboyu