Bi'DünyaHaberler

Genç Fotoğrafçılar Ödülü’nde Zafer Kadınların!

Türkiye’de fotoğraf alanında lisans eğitimi gören gençleri teşvik etmek ve desteklemek amacıyla Haluk Soykan tarafından başlatılan ve bu yıl beşinci yaşını dolduran Genç Fotoğrafçılar Ödülünün kazananları belli oldu.

Amerikan Türk Cemiyeti’nin kültür sanat programı Moon and Stars Project tarafından düzenlenen ve Türkiye’deki bütün fotoğraf ve görsel iletişim tasarımı bölümü öğrencilerinin başvuru yapabildiği yarışmaya, 12 üniversiteden 43 öğrenci katıldı.  Boston Güzel Sanatlar Müzesi’nin fotoğrafçılık küratörlerinden Karen Haas ve Elipsis Galeri’nin direktörü Sinem Yörük’ten oluşan ana jüri, Kocaeli Üniversitesi’nden Metin Arabacı, Süheyla Akın, Batuhan Karadeniz, Erdem Şahin, Okan Ulusoy ve Sara Yazal; Marmara Üniversitesi’nden Emre Can Alagöz ve İhsan Recai Gülcan; Mimar Sinan Üniversitesi’nden Fikret Karaman ve Demet Koçak; Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Berna Küpeli, Özkan Önal ve Metehan Oysal; Bahçeşehir Üniversitesi’nden Büşra Şavlı’nın fotoğraflarını değerlendirmeye aldı.

Bu yıl 5 bin dolar değerindeki Birincilik Ödülü; 2005 yılında hükümet tarafından kapatılan ve terk edilmiş SEKA kağıt fabrikası arazisinde çektiği siyah beyaz fotoğraf serisiyle Kocaeli Üniversitesi’nden Sara Yazal’a verilirken, Mansiyon Ödülü’nde Birincilik, kişisel ve feminen bakış açısı nedeniyle Bahçeşehir Üniversitesi’nden Büşra Savlı’nın; İkincilik Ödülü ise, “İşgal Altında” başlığıyla İstanbul’un mimarisini yalın bir şekilde dijital görselleriyle sunan Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencisi Berna Küpeli’nin oldu.

GFO2014_Birincilik_SaraYazal_Seka

GFO2014 Birincilik Ödülü’nü kazanan fotoğraf, Sara Yazal Seka

 

GFO2014_Mansiyon_BusraSavli_GrowingPains3

GFO2014 Mansiyon Birincilik Ödülü’nü kazanan fotoğraf, Büşra Şavlı

 

GFO2014_Mansiyon_BernaKüpeli_Phantoms of Future3

GFO2014 Mansiyon İkincilik Ödülü’nü kazanan fotoğraf, Berna Küpeli

 

Fotoğraflar Mimar Sinan Fotoğraf Galerisi’nde

Bu yıl da jüri üyesi olmaktan gurur duyduğunu belirten Karen Haas, “İstanbul’a gelmek ve bu tarihi ve kültürel açıdan inanılmaz derecede ufuk açan şehrin atmosferinde öğrencilerin çalışmalarını görmek unutulmayacak bir tecrübeydi” dedi. Bu yarışma sayesinde Türkiyeli fotoğrafçıları daha iyi anlama şansına eriştiğini belirten Haas, “Amerika’daki üniversitelerde yaptığımız benzer değerlendirmelerden çok daha farklı bir profil var burada. Türkiye’de fotoğraf genç sanatçılar için daha çok, ülkenin geçirdiği inanılmaz büyük mimari değişiklikleri, zarar gören altyapıyı, terk edilmiş endüstriyel alanları, sokaklardaki huzursuzluğu, geceleri ortaya çıkan graffiticileri ve madencileri kendine özgü şekilde çekerek sosyal bir araç haline dönüşmüş” yorumunda bulundu.

 Yarışmanın kazananları ve ön elemeyi geçmiş öğrencilerin çalışmaları 22 Aralık 2014-8 Ocak 2015 tarihleri arasında Mimar Sinan Fotoğraf Galerisi’nde izlenebilecek.

 

 

 

www.americanturkishsociety.org

www.facebook.com/americanturkishsociety

www.twitter.com/FollowTurkey

 

Duygu Dedeoğlu

Duygu Dedeoğlu

83' Haziran'ında doğdu. Anadolu Üniversitesi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkiler Bölümü'nü bitirdi. Fotoğraf ve sinema sevgisinin verdiği enerji ve iştah ile hep daha çok öğrenmek daha çok araştırmak istiyor. Film izlemenin bireyin estetik anlayışının gelişmesinde önemli rol oynadığını düşünüyor. Şu aralar İtalyan Sineması'nda kaybolmuş durumda. İleride sinematografi ile ilgili eğitim alma arzusunda. Gündeminde her daim bir tutam kedi bir tutam seyahat bir tutam müzik var.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

31 Ekim'de Sinemalarda

Sonraki yazı

Short Term 12 (2013)