Bi'DünyaHaberler

Hamlet’i bir de Tiger Lillies’den İzleyin!

İKSV Ekim ayında, Danimarka Kültür Enstitüsü’nün desteği ve Zorlu Performans Merkezi’nin mekân sponsorluğunda, sahnelendiği her yerde büyük beğeni toplayan özel bir gösteriye ev sahipliği yapıyor. Teatral performanslarıyla İstanbullu müzikseverlerin yakından tanıdığı İngiliz kabare-punk topluluğu The Tiger Lillies bu kez Shakespeare’in ünlü trajedisi Hamlet’in benzersiz bir yorumuyla üç gece İstanbul’da olacak.

hamlet

Geleneksel yorumlardan çağdaş sahnelemelere kadar çok geniş bir yelpazede çok sayıda topluluğun ve tiyatronun seyirci ile buluşturduğu Hamlet, bu kez tümüyle farklı bir yorumla sahneye taşınıyor. Çingene müziği ve operayı alışılmadık tarzlarıyla birleştirmeleriyle tanınan The Tiger Lillies ile Danimarkalı tiyatro topluluğu Theatre Republique, Shakespeare’in ünlü trajedisi Hamlet’i “Grotesk Opera” yorumuyla sahneye taşıyacak.

Müziğin, çağdaş sirkin, kuklaların ve güçlü video görüntülerinin yer aldığı “The Tiger Lillies Perform Hamlet”, izleyenlere benzersiz bir müzikal tiyatro deneyimi yaşatacak. The Tiger Lillies’in bu proje için özel olarak hazırladığı müzikleri ile Theatre Republique’in sanat yönetmeni Martin Tulinius’un yaratıcı sahne tasarımını birleştiren proje müzik, görüntü ve hareketten oluşan büyüleyici bir dünya sunacak.

2012 yılında prömiyerini Danimarka’da yapan “The Tiger Lillies Perform Hamlet” İstanbul seyircisi ile buluşmadan önce İsveç, İngiltere, Meksika, Kanada, Hollanda ve İsviçre gibi ülkelere turneye gitti ve gittikleri bütün ülkelerde büyük beğeni topladı.

Yönettiği oyunlarda yarattığı güçlü görsel ve müzikal öğelerle dikkat çeken Martin Tulinius, Danimarka’nın en önemli tiyatro ödülü Reumert’in dört kez sahibi oldu. Tulinius, 2009 yılında Kopenhag’da kurulan Theatre Republique’in kuruluşundan bu yana sanat yönetmenliğini üstleniyor. Topluluk deneyimli ekibi ile klasik tiyatro metinlerinin çağdaş uyarlamalarını teknolojiden güç alan; sahne, kostüm, ses ve ışık tasarımlarıyla seyirciyle buluşturuyor.

 

Etkinlik 15-16-17 Ekim tarihlerinde Zorlu Performans Sanatları Merkezi Drama Sahnesi’nde, biletler Biletix’te

Duygu Dedeoğlu

Duygu Dedeoğlu

83' Haziran'ında doğdu. Anadolu Üniversitesi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkiler Bölümü'nü bitirdi. Fotoğraf ve sinema sevgisinin verdiği enerji ve iştah ile hep daha çok öğrenmek daha çok araştırmak istiyor. Film izlemenin bireyin estetik anlayışının gelişmesinde önemli rol oynadığını düşünüyor. Şu aralar İtalyan Sineması'nda kaybolmuş durumda. İleride sinematografi ile ilgili eğitim alma arzusunda. Gündeminde her daim bir tutam kedi bir tutam seyahat bir tutam müzik var.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

Sinematografi : La Grande Bellezza

Sonraki yazı

'Kötü Kedi Şerafettin' Hollywood'a karşı!