Haberler

İki Siyahi Müslüman Erkeğin Aşkını Anlatan “Naz ve Mâlik”, İzleyiciyle Buluşuyor!

Yönetmen Jay Dockendorf, cinsiyetin ve inancın engel olamadığı bir aşk hikayesini sinemaya aktarıyor. Çarpıcı konusuyla dikkat çeken “Naz ve Mâlik”, 22 Ocak 2016’da New York’ta vizyona giriyor.

Naz-and-Maalik

Yazar ve yönetmen Jay Dockendorf‘un siyahi, Müslüman ve aynı zamanda gey olan gençlerin özel hayatlarında ve sosyal yaşamda karşılaştıkları zorluklardan yola çıkarak çektiği, gerçek olaylara dayanan Naz ve Mâlik, vizyona girmek için gün sayıyor. Filmin yapım aşamasında, çok sayıda siyahi ve Müslüman gey ile görüşen ve filmin temelini bu görüşmelerde öğrendiklerinin üzerine oturtan Dockendorf, Naz ve Mâlik ile eşcinsellerin yaşadığı toplum ve din baskısına tepkisini göstererek bu duruma yönelik bakış açısını biraz olsun düzeltmeyi amaçlıyor. Çirkin gerçeklere kafa tutan güzel duyguların işlendiği; duyarlı, otantik ve dokunaklı bir film olarak tanımlanan Naz ve Malik‘in daha şimdiden bir ödülü ve bir de adaylığı var.

Film, okuldan sonraki zamanını sokaklarda ucuz piyango bileti, Hristiyan Aziz kartları ve açık parfüm satarak geçiren Mâlik (Kerwin Johnson Jr.) ile aşırı dindar bir aileden gelen Naz (Curtiss Cook Jr.) isimli bir gencin zorlu aşkını konu alıyor. Dini kurallara, geleneklere göre her bakımdan “haram” bir bir ilişki yaşayan, aynı zamanda ufak çaplı dolandırıcılığa da bulaşan Naz ve Mâlik, camiye gidip ibadetlerini yerine getirirken, kuytu köşelerde, kapı arkalarında aşklarını yaşamayı da ihmal etmezler. Ancak bir gün, Naz’ın tesettürlü kız kardeşi, ağabeyinin yaşadığı ilişkiye dair bir kanıt bulur ve hiç vakit kaybetmeden genç adamın karşısına dikilir. O andan itibaren her şey daha da zor ve karmaşık bir hale gelecektir.

F53326

Görüntü yönetmenliğini Jake Magee‘nin, kurgusunu Andrew Hafitz‘in üstlendiği filmin müzikleri Adam Gunther imzasını taşıyor. Macera, komedi ve dramın iç içe geçtiği bu dokunaklı film, şimşekleri üzerine çekecek olsa da cinsel yönelimini ve aşk hayatını gizli saklı yaşamak zorunda kalan pek çok eşcinsel Müslümanın sesi olacağa benziyor.

22 Ocak 2016’da New York’taki sinema salonlarında vizyona girecek olan Naz ve Mâlik‘in DVD’si 26 Ocak’ta satışa çıkacak. Filmin Türkiye’de ne zaman gösterime gireceği ya da girip girmeyeceği ise henüz belli değil.

Gamze Gencer

Gamze Gencer

O bir LGBT sineması ve kadın filmleri oburu. 1991 İstanbul doğumlu. Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü’nden 2015 yılında mezun oldu. Reklamcılık, sinema, toplumsal cinsiyet, edebiyat, sanat tarihi ve müzik başlıca ilgi alanları. Boş zamanlarını film izleyerek, müzik dinleyerek; kitaplar, toplumsal cinsiyet konulu makaleler ve film çözümlemeleri okuyarak geçiriyor.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

22 Ocak'ta Vizyonda!

Sonraki yazı

My Dinner With Andre (1981)