Bi'DünyaHaberler

İranlı sanatçı Abbas Kiarostami Ankara’da!

Dünyaca ünlü İranlı senarist, yönetmen ve fotoğrafçı Abbas Kiarostami, 9 Ocak-10 Nisan tarihlerinde Ankara’daki fotoğrafseverlerle buluşuyor. Sergileyeceği büyük ölçekli fotoğrafların yanısıra, sergi alanındaki sinema salonunda da sanatçının video çalışmalarını izleme imkanı da var.

abbas

İran sinemasının popülerliğini en çok borçlu olduğu yönetmen olan Abbas Kiarostami, özellikle Köker ÜçlemesiKirazın Tadı ve Rüzgar Bizi Sürükleyecek filmleriyle dikkat çekiyor. İçlerinde Cannes Film Festivali, Altın Palmiye, Venedik Film Festivali gibi en önemli film festivallerinde bulunduğu pek çok ödül alan Kiarostami, Türkiye’deki en kapsamlı sergisini gerçekleştirecek. Sanatçı, İran yeni akım sinemasının öncüsü kabul ediliyor ve sanatını pek çok dalda ifade eden önemli isimlerden biri olarak tanınıyor. Kiarostami fotoğrafın önemini, “Tek bir fotoğraf bir filmin sebebi olabilir. Sinemanın başladığı yer işte tam orasıdır, tek bir fotoğraf” diyerek vurguluyor. Sergisinde  otomobilden çekilen görüntülerin de bulunduğu, doğa fotoğrafları, kar manzaraları, yol ve ağaç fotoğrafları yer alıyor.

abbas foto

*Etkinlik 9 Ocak ve 10 Nisan 2016 tarihleri arasında Ankara CerModern’de gerçekleşecek.

 

Betigül Küçük

Betigül Küçük

1994 yılının 30 Nisan’ında Bergama’da doğdu. 2013 yılında TEVİTÖL mezuniyetinin ardından Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde okumaya başladı. Dünyanın dört bir yanında neler olup bittiğini öğrenmekten aldığı keyfi, öğrendiklerini çevresiyle paylaşarak anlamlandırıyor. Şu sıralar sosyoloji makaleleri okumak ve film izlemek ile uğraşıyor.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

Tiflis'te En İyi Film Ödülünü "Ana Yurdu" Aldı

Sonraki yazı

Steven Spielberg’in Yeni Filminden İlk Fragman Yayımlandı!