Tutku sözcüğü TDK’ya göre; “1. İrade ve yargıları aşan güçlü bir coşku, ihtiras, 2. Güçlü istek ve eğilimin yöneldiği amaç, 3. Aşırı düşkünlük” anlamlarına geliyor. TDK’dan ziyade bizler için de aynı duyguları ifa ettiği ise su götürmez bir gerçek. Ama genele bakıldığında, içinde aşk kavramının mutlaka bulunduğu anlatımlarda rastgeliyoruz ve anlam skalasının çok geniş olduğunu atlıyor gibiyiz. Aşk, sevgi, müzik, yemek, öğrenme ve hatta ölüm bile yeri geldiğinde kişinin içindeki tutkudan besleniyor. Günlük hayattan çıkıp, ekran ve perde başında izlediğimiz birbirinden farklı hayatlarda ise buna daha yakından şahit olabiliyoruz. Ben de sizler için her ne kadar asıl temaları o olmasa da karakterlerin içinden sahip oldukları tutkuyu çıkardığımızda elimizde pek de bir şeyin kalmayacağı filmleri listelemeye çalıştım. Keyifli okumalar dilerim.

Nurbanu Gürsoy

Nurbanu Gürsoy

1993 yılının mart ayında İstanbul'da çıktığı bu garip yolculuk, ismini bir avuç içinde bulunan kağıtlar arasından kendi eliyle seçerek başladı. Lise hayatının son senesinde sinemanın büyülü dünyasını fark etti ve 2011 yılında sinema okumaya başlayarak farkındalığını resmiyete döktü. O gün bugündür okur, izler, keşfeder ve yazar. Artık yolda yürürken kafasında çektiği klipleri kameraya dökebiliyor. Bir de içi durmadan seyahatler çekiyor.

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
anonim Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
anonim
Ziyaretçi
anonim

Bu liste bana çok sevdiğim filmlerden biri olan ‘The Beat That My Heart Skipped (Kalbim bir an durdu)’ 2005 yapımı filmi anımsattı. Orada da müzik/piyano tutkusu var diyebiliriz.

Önceki yazı

2 Haziran'da Vizyonda!

Sonraki yazı

'Taş', Karlovy Vary Uluslararası Film Festivali’nde!