ListelerSinema Yazıları

Karakterlere Tutkularının Yön Verdiği Filmler

   7. Poetry (2010)

   Güney Kore’nin eski Kültür Bakanı ve yeni yönetmeni Lee Chang-dong’un 2010 yapımı filmi Poetry, 60’lı yaşlarında olan ve torunuyla birlikte yaşayan Mija’nın şiir sevdası etrafında dönüyor. Torunu ile ilgilenmekten fırsat bulduğu zamanları şiir derslerinde geçiren ve orada aldığı bir şiir yazma ödevi ile tüm algısını çevresinde gördüklerine çeviren Mija için, hafızanın en büyük düşmanı olan bir hastalığa karşı şiir tutkusu ne kadar devam edebilecektir?

 

Nurbanu Gürsoy
1993 yılının mart ayında İstanbul'da çıktığı bu garip yolculuk, ismini bir avuç içinde bulunan kağıtlar arasından kendi eliyle seçerek başladı. Lise hayatının son senesinde sinemanın büyülü dünyasını fark etti ve 2011 yılında sinema okumaya başlayarak farkındalığını resmiyete döktü. O gün bugündür okur, izler, keşfeder ve yazar. Artık yolda yürürken kafasında çektiği klipleri kameraya dökebiliyor. Bir de içi durmadan seyahatler çekiyor.

1 Yorum

  1. Bu liste bana çok sevdiğim filmlerden biri olan ‘The Beat That My Heart Skipped (Kalbim bir an durdu)’ 2005 yapımı filmi anımsattı. Orada da müzik/piyano tutkusu var diyebiliriz.

Yorum yaz