ListelerSinema Yazıları

Karakterlere Tutkularının Yön Verdiği Filmler

   6. Tango (1998)

   Tango başlı başına tutkuyu kendine çağıran bir kelime olarak duruyor. İspanyol yönetmen Carlos Sauro da bu kelimeyi ve dansı alıp ortaya şahane bir sinema eseri çıkarıyor. Hem görsellik hem de senaryo anlamında çok doyurucu olan film, bir tiyatro yönetmeninin geçirdiği trafik kazası ve eşinden ayrılmış olması gibi iki trajik olay ile başlıyor. Sonrasında ise yöneteceği bir tango müzikali ile hayatına girecek olan Elena’nın hayatını nasıl etkileyeceği işleniyor. Tango, biraz danstan biraz da aşktan tutku dolu nasiplerini alan bir film.

Nurbanu Gürsoy
1993 yılının mart ayında İstanbul'da çıktığı bu garip yolculuk, ismini bir avuç içinde bulunan kağıtlar arasından kendi eliyle seçerek başladı. Lise hayatının son senesinde sinemanın büyülü dünyasını fark etti ve 2011 yılında sinema okumaya başlayarak farkındalığını resmiyete döktü. O gün bugündür okur, izler, keşfeder ve yazar. Artık yolda yürürken kafasında çektiği klipleri kameraya dökebiliyor. Bir de içi durmadan seyahatler çekiyor.

1 Yorum

  1. Bu liste bana çok sevdiğim filmlerden biri olan ‘The Beat That My Heart Skipped (Kalbim bir an durdu)’ 2005 yapımı filmi anımsattı. Orada da müzik/piyano tutkusu var diyebiliriz.

Yorum yaz