Haberler

Laurel ve Hardy İkilisinin Hikayesi İlk Defa Sinemada

Laurel ve Hardy İkilisinin Hikayesi İlk Defa Sinemada

Dünyanın en komik ikilisinin daha önce anlatılmamış hikayesi, Jon S. Baird yönetmenliğinde sinemaseverlerle buluşuyor.

Laurel ve Hardy sinemanın ilk yıllarında ortaya çıktıklarında, dünyanın en komik ikililerinden biri olarak tarihe geçeceklerini belki de hiç düşünmemişlerdi. Stan Laurel ve Oliver Hardy’den oluşan efsane ikili; Laurel ve Hardy filmleriyle bir döneme damga vurdular, tüm dünyada hayran kitlesine ulaştılar. Yönetmen Jon S. Baird ikiliyi ‘’daha önce hiç anlatılmamış hikayeleri’’ gibi iddialı bir sloganla filme taşıdı; ‘’Stan & Ollie’’. Laurel ve Hardy’nin ilginç hikayesi daha önce TV filmi olduysa da ilk defa beyazperdede sinemaseverlerle buluşacak. ‘’Stan & Ollie’’ bu açıdan da bir ilk olma özelliği taşıyor.

Uzun süredir beklenen ‘’Stan & Ollie’’ filmi, dünya gösterimini 62. BFI Londra Film Festivali’nde kapanış filmi olarak yapacak. Steve Coogan’ın Stan Laurel’e hayat verdiği, John C. Reilly’nin de Oliver Hardy’i oynadığı filmde, ünlü ikilinin eşlerini de Shirley Andersen ve Nina Arianda canlandırıyorlar. Daha önce ‘’Filth’’ filminin ve ‘’Vinyl’’ ve ‘’I’m Dying Up Here’’ gibi TV dizilerinin bazı bölümlerinin yönetmenliğini yapmış olan Jon S. Baird ‘’Stan & Ollie’’de yönetmenlik koltuğundayken, filmin senaryosunu Jeff Pope yazdı.

21 Ekim’de dünya gösterimini yapacak olan film, Hollywood’un en ünlü komedi hareketinin sahibi olan Laurel ve Hardy ikilisinin gerçek hayatına odaklanıyor. Filmde ikilinin 1950’li yıllarda İngiltere ve İrlanda’da gerçekleştirdikleri veda turlarının kalplere dokunan hikayesi anlatılıyor. Yoğun programlarına rağmen, eşlerinin destekleri ve birbirlerine olan inanılmaz sevgileriyle ikili zorlukları aşıp, hayranlarına tur boyunca muhteşem anılar bırakıyor.

‘’Stan & Ollie’’ 21 Ekim’de 62. BFI Londra Film Festivali’nin kapanış filmi olarak dünya gösterimini yapacak, festival ise 10 – 21 Ekim 2018 tarihleri arasında gerçekleşecek.

Mustafa Özyurt
Çocukken Rambo ve Bruce Lee kasetleriyle tanıştığı filmlerden hiç kopmadı. Ankara’da geçen üniversite yıllarında Kızılırmak Sineması ile bağımsız filmler ve Avrupa filmleriyle tanıştı. Nordik sinemasının hayranı ve Lars Von Trier, Aki Kaurismaki ve Nuri Bilge Ceylan filmlerinin sıkı bir takipçisidir. O filmi aramaya devam ediyor.

Yorum yaz