DramaSinema Odaları

Leila (1997)

Fil'm Hafızası Puanı: 8,00 1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan6 Puan7 Puan8 Puan9 Puan10 Puan
Loading...

Leila_afis

Leila (Leila Hatami) ve Reza (Ali Mosaffa), aşkla evlenen, birlikte çok güzel zaman geçiren genç bir çifttir. Zengin bir muhitte yaşayan, yemeklerini yabancı restoranlarda yiyen eğitimli çift, modern İran’ın temsili olarak karşımıza çıkarlar. Yaşam şekilleriyle Batı alışkanlıklarını benimsemiş olarak gördüğümüz ikili, evlenmelerinin ardından Leila’nın çocuk sahibi olamamasıyla birlikte Doğu geleneklerini, ailelerinden öğrendiklerini uygulamaya ve yaşamaya başlarlar. Leila, bu çelişkiyi devamlı vurgulayan bir filmdir.

Filmlerinin merkezine güçlü kadın karakterleri alan Mehrjui, Leila’da da bu tercihten vazgeçmemiştir. Film, alışık olduğumuz gibi olayları 3. tekil anlatıcı üzerinden hikâyelendirmek ve objektif şekilde yansıtmak yerine tamamen Leila’nın perspektifinden, onun anlatımıyla verir. Bu subjektif sunum, Leila’nın ruh hâlini çok iyi kavramamızı sağlarken, onun kendini ne kadar değersiz gördüğünü sadece olaylarla değil öykülemesiyle de her an hissettirir.

Leila, irdelediği birçok toplumsal ve psikolojik sorunla birlikte geniş aile, “özel hayat”ın olmaması gibi İran’la ve genel olarak Müslüman toplumlarla ilişkilendirilen sorunları filmin tamamına tutarlılıkla yansıtır. Film, İran’da kimi çevrelerce eleştirilip gerçekdışı görülse de, sade ve gerçekçi anlatımıyla dikkat çekici bir yapımdır.

Filmin Künyesi

Yönetmen: Dariush Mehrjui
Oyuncular: Leila Hatami, Ali Mosaffa
Seçil Karagülle

Seçil Karagülle

11 Ekim 1985’te İstanbul’da doğdu. 2008’de Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliğinden mezun oldu. Mühendisliğe hiçbir zaman yakın hissetmese de IT’den kopmayı hiç başaramadı. Boş sinema salonunda film izlemeyi ve film üzerine saatlerce konuşmayı çok seviyor. Ülke gündeminden sıkıldıkça filmler üzerine düşüncelerini kendi blog’unda da yazıyor. Asghar Farhadi ne yapsa seveceğine inanıyor.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

73. Venedik Film Festivali Jürileri Belli Oldu!

Sonraki yazı

Trainspotting 2’nin İlk Teaser Trailer’ı Karşınızda!