Biyografi / TarihSinema Odaları

Les Quatre Cents Coups (1959)

Fil'm Hafızası Puanı: 8,00 1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan6 Puan7 Puan8 Puan9 Puan10 Puan
Loading...

Fransız yönetmen Truffaut’nun ilk uzun metraj filmi Les Quatre Cents,  Fransız Yeni Dalga akımının ilk filmi olma özelliğini taşır. “400 Darbe” deyimi Fransızcada okulu kırmak anlamına gelir. Truffaut, filmi yarı-otobiyografik olarak tanımlamıştır. Les Quatre Cents Coups, ailesiyle ve okuldaki öğretmenleri, arkadaşlarıyla birtakım problemler yaşayan on iki yaşındaki Antoine’nin başından geçenleri anlatır.  Ailesi ve öğretmenleri kendi yaptıkları hataların sorumluluklarını Antoine’ye yüklerler ve kahramanımız bu durumdan çıkış yolu olarak bir arkadaşıyla birlikte okulu kırıp kaçmaya karar verir.

Fransız eğitim sistemini, toplumsal yapısını ve sinemasını oldukça sert bir dille eleştiren yönetmen Truffaut’nun bu filminden sonra özellikle eğitim sisteminde köklü değişikliklere gidilmiştir.

Filmin Künyesi

Yönetmen: François Truffaut
Oyuncular: Jean-Pierre Léaud, Claire Maurier, Albert Rémy, Guy Decomble
Ozan Kayhan

Ozan Kayhan

Ekim 92’de Hakkari’de doğdu. İyi dostluklar biriktirdiği Van Fen Lisesi’ni bitirip 2012 yılında Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne yerleşti. 2011 Van depremi, hayatının dönüm noktalarından biri oldu. Sinemaya olan tutkusu üniversitedeki öğrenci kulübü Sinema TÖK ile başladı, Fil'm Hafızası'yla da devam ediyor. En sevdiği şair Edip Cansever, en sevdiği kelime ise alternatif.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

Beauty and The Beast Filminin Son Fragmanı Yayımlandı!

Sonraki yazı

Tereddüt (2016)