Bi'DünyaHaberler

Modern sanatsa bahis, İstanbul Modern’de ziyaret edilesi sergi önerilerimiz var!

Bugün her ne kadar geç kalsam da, İstanbul Modern’de kaçırmadan görmem gereken iki sergi gezdim: birincisi Ressam ve Resim: Mehmet Güleryüz Resrospektifi, bir diğeri de Magnum – Kontakt Baskılar. Her ikisi de Ocak-Şubat aylarından bu yana açık olmasına karşın, ben henüz geziyordum. Ama hiç gezmemiş olmaktan iyiydi. Gitmemişlere şiddetle tavsiye edilir! 

Ressam ve Resim: Mehmet Güleryüz Retrospektifi

26 Temmuz 2015′e kadar görülebilecek sergide, sanatçının 60’lı yıllardan 2010’lu yıllara uzanan eserleri yer alıyor. Mehmet Güleryüz’ün resim, heykel, gravür gibi çok yönlü çalışmalarına şahit olabilirsiniz.

İki Yaka

İki Yaka

Bilerek

Bilerek

3

 

4

5

“Eleştirel ve dışavurumcu üslubu ile yarım yüzyıldır Türkiye sanat sahnesinde kendisine özel ve ayrıcalıklı bir yer edinen Mehmet Güleryüz’ün sanatının merkezini insan ve onu çevreleyen sosyo-politik koşullar oluşturuyor.  Aile sevgisi, kadın-erkek ilişkileri, doğa ve canlılar, görsel ve sözel kültürü etkileyen tüm süreçler resimlerinde birer insanlık gerçeği olarak tanımlanıyor. Sanatçı izleyicisini tıpkı kendisi gibi tavır almaya ve yaşanan süreçlerle yüzleşmeye davet eden bir anlayışla sanat üretiyor. “

Detaylar burada.

Magnum – Kontakt Baskılar

2 Ağustos’a kadar açık olan sergide, dünyanın en prestijli fotoğraf ajanslarından Magnum Photos’un geçtiğimiz yüzyıldan bu yana görsel kültürde iz bırakan fotoğraflarının, kontakt baskılar üzerinden yaratılma süreçleri anlatılıyor . Sergi, Magnum’un dünyaca tanınan üyelerinin birinci ağızdan hikayelerini de aktararak, fotoğrafçıların karar alma süreçlerini açık bir şekilde görme ve kavrama imkanı sağlıyor. Fotoğrafta analog döneme odaklanan sergi sizi tarihin sayfalarında bir geziye davet ediyor.

Birkaç çarpıcı örneği ise şöyle:

che

22

33

44

 

 

Detaylar burada.

İstanbul Modern’den birkaç kare ile bu bülteni kapatıyorum 🙂

99

88

77

66

55

Sergi ücreti Tam: 19TL, Öğrenci: 9TL . Biz 2 kişi bir operatörün kampanyasından faydalanarak 1 alana 1 bedava ile gezdik. Ayrıca Perşembe günleri 10.00-22.00 arası ücretsiz gezmek mümkün.

 

*Daha fazlası “Dünya Kaç Bucak?“ta!

Gonca Gengonul

Gonca Gengonul

Gonca 1985 İstanbul doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi İstatistik Bölümü'nden 2008'de mezun oldu ve bankacılıkla başlayan kariyerine şimdilerde telekomünikasyon sektöründe Risk Yöneticisi olarak devam ediyor. Seyahat etmeyi ve spor yapmayı hayatının olmazsa olmazı sayar. Kitaplar ve sinema, çok sevdiği yeni insanlar tanıma arzusunu besler. Ve artık bütün bunların yanında bir sosyal medya filidir.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

Sinematografi : L'Avventura

Sonraki yazı

FOTOĞRAF : YUNG CHENG LIN