Haberler

Okan Bayülgen Öneriyor: Talk Radio (Oliver Stone)

bayulgen
Antalya Sinema Derneği’nin film gösterimleri Okan Bayülgen’in önerisi Talk Radio (Oliver Stone) ile devam ediyor.
Okan Bayülgen’in Antalya Sinema Derneği için önerdiği, üç Oscarlı Oliver Stone’un yönetmenliğindeki, bir Amerikan radyo talk şovcusunun gerçek hayat hikayesinden yola çıkılarak uyarlanan Talk Radio (1988) ya da nam-ı diğer Sırdaş Radyo, konusu, tavrı ve taşıdığı ruh itibariyle ‘tuhaf’ bir şekilde Bayülgen’in kişisel tarihi ile de paralellikler gösteriyor. Talk Radio izlendiğinde, yaşı biraz geçkin olanlar, yani doksanların ortalarında genç olanlar kaçınılmaz biçimde Gece Kuşu (1995) programını hatırlayacaklar.
Bayülgen’i ilk kez kitlelerle buluşturan Gece Kuşu, dönemin Siyaset Meydanı programı ile birlikte “konuşan Türkiye”nin ekrandaki tabu yıkıcı yansımalarından biriydi. İzleyicilere canlı olarak bağlanılan, sürprizlere açık ve muzır sohbetlerin döndüğü Gece Kuşu, televizyonda yapılan bir tür radyo programıydı. Talk Radio filmi, en az Gece Kuşu kadar muzır ve aynı anda, muhafazakarlık ve modernlik çatışması çerçevesinde, döneminin Amerikan politik atmosferine dair bir tartışma ortaya koyuyor.
İlginç bir bilgi ama gerçek; Yalnızlık Sineması, Değişen Bakış: Çağdaş Uluslararası Sinema, Film, Biçim ve Kültür gibi kitapların yazarı Robert Phillip Kolker’e göre Natural Born Killers (1994) değil, JFK (1991) değil, Platoon (1986) ya da The Doors (1991) değil fakat Talk Radio, Oliver Stone’un “en iyi filmi.”
talk radio
Test etmek isteyenler, Talk Radio’yu 11 Mart 2015 Çarşamba günü, saat 19.00’da, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla, Antalya Cam Piramit – Düden Salonu’nda ücretsiz olarak izleyebilecekler. Ayrıca, gösterimin ardından, Yrd.Doç.Dr. Oğuzhan Ersümer’in katılımıyla filmle ilgili bir söyleşi de gerçekleştirilecek.
Antalya Sinema Derneği
 

Gonca Gengonul

Gonca Gengonul

Gonca 1985 İstanbul doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi İstatistik Bölümü'nden 2008'de mezun oldu ve bankacılıkla başlayan kariyerine şimdilerde telekomünikasyon sektöründe Risk Yöneticisi olarak devam ediyor. Seyahat etmeyi ve spor yapmayı hayatının olmazsa olmazı sayar. Kitaplar ve sinema, çok sevdiği yeni insanlar tanıma arzusunu besler. Ve artık bütün bunların yanında bir sosyal medya filidir.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

SALT Beyoğlu'nda SESLERARASI Elektronik Müzik Performansları Mart-Nisan Programı

Sonraki yazı

SineTabip Sinema Meraklılarını Bekliyor!