Haberler

İşte Olaylı Oscar Töreninin Tüm Kazananları!

This image released by A24 Films shows Alex Hibbert, left, and Mahershala Ali in a scene from the film, "Moonlight." The film is a poetic coming-of-age tale told across three chapters about a young gay black kid growing up in a poor, drug-ridden neighborhood of Miami. (David Bornfriend/A24 via AP)

Bu yıl 89.su düzenlenen Oscar Ödülleri ünlü komedyen Jimmy Kimmel’ın sunumuyla sahiplerini bulurken, geceye vize yasağını boykot eden Asghar Farhadi’nin mektubu ile hatalı açıklanan En İyi Film Ödülü damgasını vurdu.

Bu sabah itibariyle sahiplerini bulan 89. Akademi Ödülleri’nde La La Land 13 dalda aday olduğu ödüllerin 6’sını almayı başarırken, geceye damgasını vuran olay ise yanlış anons edilen ve aslında Moonlight’ın layık görüldüğü En İyi Film Oscar’ı oldu. Warren Beatty’nin kazananın La La Land olduğunu açıklamasının ardından ekip sahneye çıkarken aniden gelen bir uyarıyla En İyi Film Ödülü kazananının yanlış okunduğu duyuruldu.

La La Land filminin yönetmeni Damien Chazelle ise Oscar alan en genç yönetmen olarak tarihe geçerken, En İyi Yabancı Film Ödülü‘nü The Salesman ile kazanmasına rağmen, Trump’ın Müslüman ülkelere uyguladığı vize yasağından dolayı Oscar törenine katılmayan Farhadi’nin ödülünü alan Anousheh Ansari, Farhadi’nin mektubunu okudu:

“Bu değerli ödülü ikinci kez almak büyük bir onur. Bu gece sizlerle olmadığım için özür dilerim. Gelmeme sebebim, ülkemin insanlarına duyduğum saygı ve saygısızca davranılan diğer 6 ülkenin insanına olan saygım. Sinemacılar kameralarını ortak insani değerlere çevirebilir ve farklı ülkeler, uluslar ve dinlerle ilgili önyargıları yıkabilir. Empatiye her zaman olduğundan daha fazla ihtiyacımız var.”

Olaylı gecenin tüm kazananları ise şöyle;

En İyi Film: Moonlight

En İyi Yönetmen: Damien Chazelle (La La Land)

En İyi Erkek Oyuncu: Casey Affleck (Manchester by the Sea)

En İyi Kadın Oyuncu: Emma Stone (La La Land)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Mahershala Ali (Moonlight)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Viola Davis (Fences)

En İyi Belgesel Film: O.J.: Made in America

Yabancı Dilde En İyi Film: The Salesman, İran, Asghar Farhadi

En İyi Sinematografi: La La Land

En İyi Kostüm Tasarımı: Fantastic Beasts and Where to Find Them

En İyi Film Müziği: La La Land

En İyi Orijinal Şarkı: “City of Stars” (La La Land)

En İyi Ses Kurgusu: Arrival

En İyi Ses Miksajı: Hacksaw Ridge

En İyi Kısa Belgesel: The White Helmets

En İyi Yapım Tasarımı: La La Land

En İyi Orijinal Senaryo: Manchester by the Sea (Kenneth Lonergan)

En İyi Uyarlama Senaryo: Moonlight (Barry Jenkins, Tarell Alvin McRaney)

En İyi Animasyon Filmi: Zootopia (Disney)

En İyi Kısa Animasyon Filmi: Piper (Pixar)

En İyi Film Kurgusu: Hacksaw Ridge

En İyi Görsel Efekt: The Jungle Book

En İyi Kısa Film: Sing

En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı: Suicide Squad

 

 

Erdem Cerrah
1992 Ağustos’unda Eskişehir’de doğdu. Yıldız Teknik Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu. Akşam yatmak, sabah da kalkmak bilmeyen bir insan. Çocukluğundan beri tam bir basketbolsever. Filmler ise vazgeçilmezi. Fotoğrafçılıkla ilgilenmeye başladığı şu sıralarda izlenmesi gereken filmler, okunması gereken kitaplar ve dinlenmesi gereken müzikler arasında sıkışıp kalmışlık hissini tatmakta.

Yorum yaz