Haberler

Oscar’ın Yabancıları İstanbul Modern’de

İstanbul Modern Sinema, Başka Sinema işbirliği ile 88.Oscar Akademi Ödülleri’nde “Yabancı Dilde En İyi Film” kategorisine aday 18 filmi, 7 Ocak – 17 Ocak tarihleri arasında “Oscar’ın Yabancıları” adlı seçkide seyirciyle buluşturuyor.

Alexander Fehling (Rolle: Johann Radmann)

2016 yılına girmeye hazırlanırken ödül sezonunun da yaklaşmasıyla heyecan artmaya başladı. Önümüzdeki günlerde sonuçları açıklanacak bu çekişmeli yarışta adı öne çıkan filmlerden oluşan bu seçki, Oscar adayı olmalarına rağmen aslında Hollywood kulvarının dışında, dünya festivallerinde başarılı olmuş, farklı dil ve kültürlerden filmlerin buluştuğu bir kategoriyi temsil ediyor.

Oscar’ın Yabancıları seçkisinde bulunan filmler arasında Yared Zeleke’nin kamera arkasına geçtiği ve ilk gösterimini Cannes Film Festivali’nde yapan ve ilk kez Oscar’ın resmi seçkisinde yer alan Etiyopyalı film Kuzu (Lamb), bu yıl Cannes Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülü kazanan Macaristan yapımı Saul’un Oğlu2. Dünya Savaşı’nın ardından pek gün ışığına çıkmamış Auschwitz davalarını konu alan Almanya yapımı Yalan Labirenti, ilk kez Cannes’da “Yönetmenlerin On Beş Günü” bölümünde gösterilen, Jaco Van Dormael imzalı gerçeküstü komedi Yeni Ahit, 1916 yılında Arap isyanı başlamak üzereyken küçük bir çocuğun yetişkinliğe adım atışının anlatıldığı Ürdün yapımı Theeb, Hırvatistanlı yönetmen Dalibor Matanic’in yazıp yönettiği ve Cannes Film Festivali’nde “Belirli Bir Bakış” bölümünde Jüri Ödülü kazanan Güneş Tepedeyken (Zvizdan), Türk-Fransa ortak yapımı olan Deniz Gamze Ergüven’in Fransa adayı olarak seçilen filmi Mustang ve Venedik Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’ne layık görülen Kaan Müjdeci’nin yönettiği Sivas bulunuyor.

Seçkide yer alan tüm filmler ile ilgili bilgiler için:

http://www.istanbulmodern.org/tr/sinema/pek-yakinda/oscarin-yabancilari_1755.html 

Mustafa Güler

Mustafa Güler

1985 Denizli doğumlu. Süleyman Demirel Üniversitesi Elektronik Haberleşme Mühendisliği mezunu. Aynı bölümün Yıldız Teknik Üniversitesi ‘nde olanında master öğrencisi. Telekomünikasyon sektöründe kendi mesleğiyle iştigal ediyor. İstanbul'a ısınamayan Egelilerden. Progressive Rock tutkunu, Ege ve Orta Anadolu türküleri araştırıcısı, askeri tarih ve uluslararası ilişkiler meraklısı. Akdeniz ve Latin sinemasını estetik buluyor ve kendine yakın hissediyor.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

Altın Palmiye Ödüllü Dheepan 1 Ocak’ta Gösterimde!

Sonraki yazı

Barış Manço Doğum Gününde Anılacak