Haberler

Perşembe Sineması SALT Galata’da devam ediyor

SALT tarafından hazırlanan Perşembe Sineması dünya fuarları ve kupaları ile olimpiyat oyunlarının şehirlere etkilerine odaklanan filmlerle Aralık ayında da devam ediyor.


thecity_1939

Perşembe Sineması

Aralık Programı

1 Aralık      Mark Bussler, EXPO: Magic of the White City [EXPO: Beyaz Şehrin Büyüsü], 2005

8 Aralık     H. Bruce Humberstone, Charlie Chan at the Olympics [Charlie Chan Olimpiyatlarda], 1937

15 Aralık    Ralph Steiner ve Willard Van Dyke, The City [Kent], 1939

 

EXPO: Magic of the White City [EXPO: Beyaz Şehrin Büyüsü] (2005)

1 Aralık, 19.00

SALT Galata, Oditoryum

Yönetmen: Mark Bussler

116 dakika

İngilizce; Türkçe altyazılı

1893’te Chicago’da düzenlenen Kolomb Dünya Sergisi’ne yaklaşık 28 milyon kişi katılır. İşçi hakları mücadelesi, ön yargılar, ayrımcılık ve yolsuzluk gibi sorunların baş gösterdiği bir zamanda gerçekleştirilen bu dünya fuarı, ilk dönme dolap gibi yüzyıl dönümünü işaret eden icatlarla insanlığın geleceği için bir umut vadeder. Anlatıcılığını Gene Wilder’ın üstlendiği belgesel, tarihin en büyük ve unutulmaz etkinliklerinden biri olan fuarı, o dönemden görüntülerle bugüne taşıyor.

Kristof Kolomb’un Amerika kıtasını keşfinin 400. yıl dönümü bağlamında düzenlenen bu etkinlik, altyapıdan yoksun dönem şehirlerinin aksine kusursuz bir şehir inşa etti. Beyaz boyalı, heybetli neo-klasik yapılar, geceleri sokakların karanlıkta kaldığı bir devirde elektrikle aydınlatılmaktaydı. Kolomb Dünya Sergisi, açık ve kamusal kabul edilen mekân tasarımıyla 19. yüzyılın sonunda ABD’de etkin olan “City Beautiful” [Güzel Şehir] hareketinin hızlandırıcısı kabul edildi. Ancak, köklü sosyal reformları hedefleyen uzmanlara göre söz konusu hareket, artan nüfusun şehirlere yüklediği sorunlara yalnızca estetik bir öneri getirmekteydi.

Katılım ücretsizdir. Rezervasyon yapılmamaktadır.

 


Charlie Chan at the Olympics [Charlie Chan Olimpiyatlarda] (1937)

8 Aralık, 19.00

SALT Galata, Oditoryum

Yönetmen: H. Bruce Humberstone

71 dakika

İngilizce; Türkçe altyazılı

Dedektif Charlie Chan, serinin bu filminde, 1936 Yaz Olimpiyatları’nı suçlarına kılıf olarak kullandığından şüphelenilen casusların peşine düşer. Amerikan savaş uçaklarından biri kaçırılıp gizli yönlendirme sistemi çalınınca, Chan bu sistemin düşman ellere geçmesini önlemek üzere Almanya’ya doğru yola çıkar. Dedektif ile büyük oğlu Lee’nin cinayet, entrika ve gizemlerle karşı karşıya kaldığı film, Berlin’deki olimpiyat oyunlarından görüntüler de içeriyor.

Katılım ücretsizdir. Rezervasyon yapılmamaktadır.


 

The City [Kent] (1939)

15 Aralık, 19.00

SALT Galata, Oditoryum

Yönetmen: Ralph Steiner ve Willard Van Dyke

43 dakika

İngilizce; Türkçe altyazılı

1939 New York Dünya Fuarı için City of Tomorrow [Geleceğin Kenti] sergisi kapsamında hazırlanan The City [Kent] (1939), anlatım tekniği, sinematografisi ve Aaron Copland imzalı müzikleriyle dönemin öncü yapımlarındandır. Belgeselin metni, ABD’de 1933’te yürürlüğe giren Yeni Düzen programı üzerine filmleriyle tanınan Pare Lorentz tarafından kaleme alınmıştır. Planlı yerleşimlerin daha iyi sosyal ve fizikî koşullarını gösteren belgesel, buradan hareketle modern kent hayatının artan sorunlarına dikkati çekiyor.

Katılım ücretsizdir. Rezervasyon yapılmamaktadır.

Betigül Küçük
1994 yılının 30 Nisan’ında Bergama’da doğdu. 2013 yılında TEVİTÖL mezuniyetinin ardından Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde okumaya başladı. Dünyanın dört bir yanında neler olup bittiğini öğrenmekten aldığı keyfi, öğrendiklerini çevresiyle paylaşarak anlamlandırıyor. Şu sıralar sosyoloji makaleleri okumak ve film izlemek ile uğraşıyor.

Yorum yaz