DramaSinema Odaları

Sans toit ni loi (1985)

sans toit ni loiFransız yönetmen Agnes Varda’nın Altın Aslan ödüllü filmi Sans Toit Ni Loi (1985), Güney Fransa’da tarlada çalışan bir işçinin, genç bir kızın cesedini bulmasıyla başlar. Film boyunca kahraman olarak göremediğimiz genç kızı (Mona’yı) hayatına giren insanların tanıklıklarından anlamaya çalışırız. Mona, orta sınıf bir aileye mensup, bir ofiste çalışan ama işini sevmeyen, sürekli olarak otostopla yolculuk edip kısa süreli işlerde çalışan ve yaşamını sürdürecek kadar yemekle beslenen biridir. Patronların ve kuralların hakim olduğu dünyada çatısız ve kuralsız yaşamanın, özgürce varolabilmenin derdindedir. Toplum kurallarını reddeden ve bu nedenle toplum tarafından ötekileştirilen Mona’nın özgürlüğe giden bir çıkış yolu aramasını belgesel tadında bir anlatımla izlediğimiz film, Agnes Varda’nın en iyi yapıtlarından biri olarak karşımızda duruyor.

 

Filmin Künyesi

Yönetmen: Agnes Varda
Oyuncular: Sandrine Bonnaire, Macha Meril, Stephane Freiss

yasemin
15 Şubat 1988’te İstanbul’da doğdu. Okumaya, araştırmaya, yazmaya olan merakı sinemaya olan tutkusuyla birleşince sinemayı meslek edinmeye karar verdi. Ve Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema-Tv Senaryo yazarlığı bölümünü bitirdi. Sinema yazıları yazıyor ve senaryo çalışmalarını sürdürüyor.

3 Comments

  1. bu filmi nereden izleyebilirim online olarak?bir tek Hulu’da var ama o da Türkiye’den izlenemiyor.ayrıca çok teşekkür ederim.severim böyle filmleri.

Yorum yaz