Haberler

İsrail’de Gösterime Giren İlk Farsça Film Oscar Aday Adayı!

İran kökenli yönetmen Yuval Delshad’ın tamamını Farsça çektiği, Müslüman ve Yahudi oyuncuların yer aldığı “Babacûn” (Baba Joon – Babacan) filmi İsrail’de gösterime giren ilk Farsça film oldu.

BabaJoon

Yuval Dilşad’ın yönettiği <strongBabacûn (Baba Joon – Babacan), İsrail’in En İyi Yabancı Film dalında Oscar aday adayı olarak 88. Akademi Ödülleri’ne gönderildi. İsrail’de gösterime giren ilk Farsça film olan Babacûn, son 9 aday arasına giremedi.

Filmin baş rolünde Türkiye’de de gösterilen dünyaca ünlü Homeland dizisinde El Kaide lideri Abu Nazir’i oynayan aynı zamanda 24 adlı dizide de rol alan İranlı oyuncu Navid Negahban yer alıyor. İran’da yaşadığı dönemde tavuk çiftliği işleten bir Yahudinin İsrail’e döndükten sonra aynı işi sürdürme çabasını anlatan Babacûn, geçen Eylül ayında İsrail’in prestijli sinema ödülü Ophir Ödülleri’nde 5 dalda ödül almıştı.

1979 İslam Devrimi’nden sonraki ilk göçmen neslin İranla kültürel bağlarını güçlü bir şekilde korumayı başardığını söyleyen yönetmen Delshad, her iki ülke için de ziyaret yasak olduğundan İsrail’e dönen İranlıların filmi özümsediğini ifade etti. Facebook üzerinden binlerce olumlu yorum aldığını, İran doğumlu İsraillilerin filmle gurur duyduklarını belirten Delshad, İranlıların filmi izlemek için internet yasağını bir şekilde aşacaklarını umduğunu da ekledi.

Gamze Gencer

Gamze Gencer

O bir LGBT sineması ve kadın filmleri oburu. 1991 İstanbul doğumlu. Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü’nden 2015 yılında mezun oldu. Reklamcılık, sinema, toplumsal cinsiyet, edebiyat, sanat tarihi ve müzik başlıca ilgi alanları. Boş zamanlarını film izleyerek, müzik dinleyerek; kitaplar, toplumsal cinsiyet konulu makaleler ve film çözümlemeleri okuyarak geçiriyor.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

4. Altın Çınar Film Festivali 3-7 Mayıs Tarihlerinde Kayseri'de!

Sonraki yazı

Bardem ve Lawrence, Darren Aronofsky’nin Yeni Filminde!