Bi'DünyaHaberler

Shezad Dawood’dan Zaman ve Mekan Sergisi

İngiliz sanatçı Shezad Dawood’un Türkiye’deki ilk kişisel sergisi “Zaman ve Mekâna Bağlı Kalmak Neden” 28 Ocak-01 Mart 2016 tarihleri arasında gerçekleşecek.

Galerist’in ev sahipliği yapacağı sergi, iki film ve bir dizi büyük neon ile küçük tekstil işlerinden oluşuyor. Sergiye dair yapılan açıklamada, “Kavramsal anlamda bir dizi kuantum düzenlemesine dayanan sergi, her biri kavram ve malzemenin, biçim ve rengin birbiriyle ilişkili ancak benzersiz beraberliğini gösteren, dolambaçlı biçimde birbirine bağlanmış bir dizi noktadan oluşur” denildi.

Film, neon ve resim teknikleriyle çalışan sanatçı, gerçek ve hayali uyuşum, sinerji ve yoğunlaşma anlarını ortaya çıkarmak veya yaratmak için imge, dil ve öyküleme gibi birbirinden farklı sistemleri yan yana getiriyor.

Dawood’un çalışmaları kültürler, tarihler ve kurgular arasındaki oyunlar ile yazarlık kavramının yapıbozumundan ortaya çıkan pek çok olasılığı irdeler. Film, neon ve resim teknikleriyle çalışan sanatçı, gerçek ve hayali uyuşum, sinerji ve yoğunlaşma anlarını ortaya çıkarmak veya yaratmak için imge, dil ve öyküleme gibi birbirinden farklı sistemleri yan yana getirir. Dawood, son yıllarda özellikle bilim kurgu ve doğaüstü dünyalarından elde ettiği kavramsal koordinatları içinde yaşadığımız dünya üzerinde haritalandırmakla ilgileniyor.


 

SHEZAD DAWOOD KİMDİR?

Shezad Dawood’un yapıtları uluslararası platformda Museum of Modern Art (New York, 2015), Taipei Bienali (Tayvan, 2014), Marakeş Bienali (Fas, 2014), MACBA (Barselona, 2014), Witte de With, Centre for Contemporary Art (Roterdam, 2013), Modern Art Oxford (2012), Busan Bienali (Güney Kore, 2010), Tate Britain (Londra, 2009) ve 53. Venedik Bienali (İtalya, 2009) gibi önemli mekân ve etkinliklerde sergilendi. Sanatçı yakın dönemde Pioneer Works (Brooklyn, New York, 2015), Parasol Unit (Londra, 2014) ve OCAT’ta (Xi’an, Çin, 2014) kişisel sergiler açtı. Jarman Ödülü’ne (2012) aday gösterilen Dawood, Abraaj Sanat Ödülü’nü (2011) kazanan sanatçılardan biridir.

Betigül Küçük

Betigül Küçük

1994 yılının 30 Nisan’ında Bergama’da doğdu. 2013 yılında TEVİTÖL mezuniyetinin ardından Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde okumaya başladı. Dünyanın dört bir yanında neler olup bittiğini öğrenmekten aldığı keyfi, öğrendiklerini çevresiyle paylaşarak anlamlandırıyor. Şu sıralar sosyoloji makaleleri okumak ve film izlemek ile uğraşıyor.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

12. Akbank Kısa Film Festivali'nde Yarışacak Filmler Belli Oldu

Sonraki yazı

"Bir Küvetlik Şizofreni" 5 Şubat'ta Bo Sahne'de!