DramaSinema Odaları

Tekerleme (1984)

Fil'm Hafızası Puanı: 0,00 1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan6 Puan7 Puan8 Puan9 Puan10 Puan
Loading...

Tekerleme1Merlyn Solakhan’ın Berlin Film ve Televizyon Akademisi’nden mezuniyet filmi olan Tekerleme, 12 Eylül sonrasındaki İstanbul’u, askeri baskının gölgesindeki kolektif hüznü anlatıyor.

Film, 1986 yılında Berlin Film Festivali’nde gösterilmiş, sonrasında ise unutulmuş. Ülkemizde ise Fol Sinema Topluluğu’nun kurucusu Burak Çevik’in keşfi sayesinde, yapımından otuz yıl sonra 15. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’ne dâhil edilerek Başka Hâller bölümünde gösterildi.

Film, Almanya’dan İstanbul’a dönen otuz yaşlarındaki Ayşe’yi (Ayşe Şiir Öke) takip ediyor. Darbeyle birlikte değişmiş, bıraktığından çok farklı bir İstanbul buluyor Ayşe. Bohem hayatlara sahip aydın arkadaşlarıyla diyaloglarını izliyoruz devamında. Filmin senaryosu, filmde ufak bir rolü de olan İzzet Yasar’a ait.

Karakterler darbe sonrası politika, mevcut ilişkiler ve kendi duyguları üzerine konuşmak yerine çoğunlukla sloganlar, gazete başlıkları ve tekerlemelerle atışma hâlinde iletişim kuruyorlar. Özellikle filmde okunan gazete manşetleri, o günlerdeki duruma ilişkin daha belirgin örnekler veriyor.

Tekerleme2

Filmin Künyesi

Yönetmen: Merlyn Solakhan
Oyuncular: Ayşe Şiir Öke, Mustafa Irgat, Zümrüt Pekin, Mustafa Kemal Ağaoğlu
Seçil Karagülle

Seçil Karagülle

11 Ekim 1985’te İstanbul’da doğdu. 2008’de Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliğinden mezun oldu. Mühendisliğe hiçbir zaman yakın hissetmese de IT’den kopmayı hiç başaramadı. Boş sinema salonunda film izlemeyi ve film üzerine saatlerce konuşmayı çok seviyor. Ülke gündeminden sıkıldıkça filmler üzerine düşüncelerini kendi blog’unda da yazıyor. Asghar Farhadi ne yapsa seveceğine inanıyor.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Önceki yazı

Tematik Gece: On The Road hosted by Ayça Damgacı

Sonraki yazı

An Inconvenient Truth (2006)