Bilim Kurgu / FantastikSinema Odaları

The Abyss (1989)

Fil'm Hafızası Puanı: 8,00 1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan6 Puan7 Puan8 Puan9 Puan10 Puan
Loading...

 

abyss-poster*Abis: Okyanusların güneş ışığının ulaşamadığı derin yerleri.

“Bir abise uzun süre bakarsan, abis de sana bakar.”

Friedrich Nietzsche

James Cameron’ın yönetmenliğini üstlendiği, 1990 yılında en iyi görsel efekt dalında Oscar ödülünü kazanan The Abyss (1989), uzay temalı bilim kurgu türüne farklı bir bakış açısı getiriyor: Ya semalarda aradığımız uzaylılar yeryüzündeyse? İzleyicilere bir insanlık dersi vermeyi ihmal etmeyen film, aslında zamanının teknolojisinin çok ilerisinde, hatta 20 yıl sonrasının teknolojisini aratmayan bir kalitede beyaz perdeye sunulmuş.Bu anlamda şaşırtıcı bir bilim kurgu örneği olarak akıllara kazınacak bir film niteliği taşıyor.

Amerika Birleşik Devletleri’ne ait nükleer silahla dolu bir denizaltı gemisi, kaynağı çözülemeyen ve anlam verilemeyen aşırı manyetik akım sebebiyle kaza yapar ve batar. Yetkililer, bu kazanın Soğuk Savaş döneminin (1947 – 1991) yarattığı ideoloji ile Rus hükümetinin sabotajı sonucunda olduğunu düşünür. Muammayı çözmek üzere denizaltı gemisinde deneyimli bir grup sivil bilim insanı ve bir grup asker olay yerine araştırma yapmak ve nükleer silahları imha etmek üzere görevlendirilirler. Fakat okyanusun dibinde, buz gibi karanlık suların için farklı bir dünya keşfedip bir maceranın peşinden gideceklerdir.

Filmin Künyesi

Yönetmen: james cameron
Oyuncular: ed harris, mary elizabeth mastrantonio, michael biehn
Elif Bulut

Elif Bulut

17 Ocak 1991 tarihinde Bursa’da doğdu. 2013 yılında Boğaziçi Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümünden mezun oldu. Çocukluğundan itibaren sinema filmleriyle ilgili olduğu için yazılar yazmaya başladı ve devam ediyor.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

JCI ISTANBUL CROSSROADS 9.ULUSLARARASI KISA FİLM FESTİVALİ

Sonraki yazı

Alin Taşçıyan, SİYAD Başkanlığı'ndan istifa etti.