Haberler

Türk Sineması 101 yaşında!

14 Aralık 2015 Pazartesi günü Sporcular Parkı’nda düzenlenecek ağaçlandırma etkinliğiyle başlayacak kutlamalar aynı akşam Fulya Sanat’ta düzenlenecek sergi ve konserle son bulacak.

yesilcam

Fuat Uzkınay’ın 1914 yılında çektiği Ayastefanos Abidesi’nin Yıkılışı ile başladığı kabul edilen Türk Sineması’nın unutulmaz emektarları için Sporcular Parkı’nda ayrılan özel alanda 30 çınar ağacı dikilecek. Beşiktaş Belediyesi Sanat Kurulu’nun her yıl açıklayacağı 30 isim ile sürdürülecek Yeşilçam’ın Çınarları adlı ağaçlandırma çalışmasında 15 erkek ve 15 kadın sinema sanatçısının ismi bir çınar ağacı ile birlikte yaşayacak.

Türk Sineması’nın 101. yılını kutlama etkinlikleri daha sonra Fulya Sanat’ta açılacak “Türk Sineması’ndan Unutulmaz Portreler ve Film Afişleri” sergisi ile devam edecek. Türk sinemasının unutulmaz yönetmen, yapımcı, görüntü yönetmeni ve oyuncularından 200 portre ile 200 lobi ve film afişleri ile toplam 400 az bilinen fotoğraflar için Fulya Sanat fuaye sergi alanına dönüştürüldü. Türk Sineması’nın 101. yılı için verilecek kokteyl de aynı alanda gerçekleşecek.

Fulya Sanat’ın konser salonunda kokteyl ardından gerçekleşecek ‘Yeşilçam Müzikleri Konseri’ ile kutlama etkinliği sona erecek. Selvi Boylum Al Yazmalım, Süt Kardeşler, Çiçek Abbas ve daha pek çok unutulmaz film müziklerinin çalınacağı konser İstanbul Film Müzikleri Orkestrası tarafından verilecek.

Erdem Cerrah

Erdem Cerrah

1992 Ağustos’unda Eskişehir’de doğdu. Yıldız Teknik Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunu. Akşam yatmak, sabah da kalkmak bilmeyen bir insan. Çocukluğundan beri tam bir basketbolsever. Filmler ise vazgeçilmezi. Fotoğrafçılıkla ilgilenmeye başladığı şu sıralarda izlenmesi gereken filmler, okunması gereken kitaplar ve dinlenmesi gereken müzikler arasında sıkışıp kalmışlık hissini tatmakta.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

The War Magican'da Başrolü Benedict Cumberbatch Oynayacak!

Sonraki yazı

Kar Korsanları (2015)