Fil'm Hafızası
Haberler

Ursula Le-Guin’in Yerdeniz Evreni, Yeni Bir Uyarlamayla Ekranlara Geliyor

Ursula Le Guin'in Yerdeniz Evreni, Yeni Bir Uyarlamayla Ekranlara Geliyor

Bilim kurgu ve fantezi edebiyatının piri Ursula Le-Guin’in efsanevi Yerdeniz serisi, üçüncü kez uyarlanma macerasına atılıyor.

Guin’in büyülü fantazyasının hakkını tam anlamıyla veremeyen ilk iki denemenin ardından üçüncü sıçrayışa hazırlanan çekirge, bu sefer başarılı olabilecek mi dersiniz?

Geçtiğimiz Ocak ayında aramızdan ayrılan Guin’in beş kitap + 8 kısa öyküden oluşan evreni, ilk olarak 2004’te oldukça başarısız bir mini seriye dönüştürülmüş ve işin tüm büyüsü kaçırılmıştı. İlk iki kitaptan yola çıkan bu ilk uyarlamanın ardından 2006’da usta yönetmen Hayao Miyazaki’nin oğlu Goro Miyazaki’nin gazabına uğrayan Yerdeniz Öyküleri, bir uyarlanamama girişiminden daha kalbi kırık ve boynu bükük ayrıldı. Seriyi bir bütün olarak ele almak yerine, sadece 3. ve 4. kitapların kısmen daha olaylı noktalarını kafasına göre harmanlayan veliaht Miyazaki, sebep-sonuç ilişkisi gözetmeyip karakterlerin yaşanmışlıklarını hiçe sayarak  ve yadsınamayacak derecede açık kapı bırakarak epey derinliksiz ve kısmen kişiliksiz bir dünya yaratmayı tercih etti. Tabii, işin görsel kısmına ve güzelim soundtrack albümüne lafımız yok, ne de olsa Studio Ghibli’nin elinden çıkan bir projeydi Tales from Earthsea, namı-ı diğer Gedo Senki. Fakat yine de orta çapta bir anime seyir keyfinden fazlasını veremedi. Ve Hayao Miyazaki de dâhil, gerçek Yerdeniz severleri oldukça sinirlendirdi.

En nihayetinde bu iki başarısız uyarlamanın, gerek kendi yarattığı evrene gerek de bu evrene gönülden bağlı okuyucularına haksızlık olduğunu bizzat dile getiren Le Guin, nasıl oldu da bir üçüncü uyarlamaya onay verdi bilemiyoruz. Fakat bu sefer proje daha fazla umut vaat ediyormuş gibi görünüyor.

Nightcrawler ve Michael Clayton gibi Oscar adaylı filmlerde parmağı olan yapımcı Jennifer Fox, Le Guin aramızdan ayrılmadan önce kendisini zar zor ikna ederek serinin haklarını eline aldı. Ve işin güzel tarafı, bu sefer yapımcı koltuğunda oturan bir diğer isim de muhteşem yazarımızın oğlu Theo Downes-Le Guin. Umuyoruz ki bu büyülü evrenin umarsızca çarçur edilmesine izin vermeyecektir.

Yerdeniz topraklarının çok çeşitli canlı yapısını dümdüz ederek ekranlara getiren ve koskoca seriyi tek sezonluk bir diziyle ya da 2 saatlik bir animasyonla yaşatmaya çalışan ilk iki denemenin aksine, aklı olan bu sonsuz materyali birkaç filme evirme şansını kullanır.  Umuyoruz ki Fox ve Theo Downes işbirliği de bu yolda ilerleyecek. An itibariyle yazar arayışında olan projeye dair paylaşılan dudak uçuklatıcı başka detay yok. Heyecan, umut ve şüpheyle beklemekteyiz.

Başak Özkeskin

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir