Haberler

VE NİHAYET; KARA KULE SERİSİ FİLM OLUYOR!

Haber 4 Görsel 1

 

Önce Universal’ın, sonra da Warner Bros’un ve hatta bir ara HBO’nun üstlendiği fakat bir türlü tamamlanamayışı yüzünden yılan hikayesine dönen, Stephen King’in ünlü The Dark Tower serisinin filmleştirilmesi projesi en nihayetinde hayata geçiriliyor. Sony Pictures ve Media Rights Capital (MRC) projeyi devralmış durumda ve son hızla çalışmalara başladılar. Sony uzun soluklu bir film serisi hazırlarken, MRC de filmleri “tamamlayıcı” nitelikte bir TV dizisi yapacak.

Yapımcısının değişmesiyle birlikte tabi ki projede birçok değişiklik oldu. Filmleri yönetmesi önceden kararlaştıran Ron Howard’ın projede yer almayacağı açıklandı. Senaryoda da birçok değişiklik olacak. Yeni senaryo ilk kitap olan The Gunslinger’a, yani Roland Deschain ve Jake Chambers’ın tanışması ve ilişkisi üzerine yoğunlaşacak. Değişmeyen tek şey ise senaryoyu yazanların hala Akiva Goldsman ve Jeff Pinkner ikilisi oluşu.

Haber 4 Görsel 2

 

Kitaplarının filmleştirilmesini uzun süredir sabırla bekleyen King ise bu yeni durumdan oldukça memnun; “Kara Kule serisini nihayet beyaz perdede görebileceğimiz için çok heyecanlıyım. Roland ve arkadaşlarıyla Kara Kule’yi arayışlarında beraber olan okuyucuların uzun süredir umdukları şey artık gerçekleşecek. Bu filmler kitaplarıma harika ve çok yaratıcı bir yaklaşım olacak.”

Carrie’den Stand by Me’ye, The Shining’den The Shawshank Redemption’a kadar birçok Stephen Hawking eseri hâlihazırda beyazperdeye aktarılmış durumda. Fakat The Dark Tower’ın kapsamı sinematik kurgu açısından oldukça zorlayıcı. Zaman içinde Russel Crowe, Javier Bardem gibi ünlü isimler Rolan Deschain rolüne talip olsa da projenin hayata geçirilişi uzun süredir askıda kalmıştı. Ancak filme yeni bir yönetmen bulunduğunda oyuncu kadrosu üzerine çalışmalar başlayacak.

Film serilerinin oldukça ticari yapımlar haline geldiği şu dönemde umuyoruz ki Kara Kule olaya daha taze ve yaratıcı bir hal katacaktır.

 

 

İrem Güller

İrem Güller

1990 yılında, şu an ne kadar sıcak olduğunu pek hatırlayamadığı bir yaz gününde dünyaya geldi. Ege Üniversitesi’nde İngiliz Dili ve Edebiyatı üzerine eğitim aldı. Edebiyatı, tiyatroyu ve sinemayı, esasen özünde “kurgu” barındıran her şeyi çok seviyor. Hikayeler anlatmaktan, hikayeler dinlemekten, gerçek olanı hikayeleştirmekten hoşlanıyor. Metinler üzerine düşünmek ve kendi metinlerini yaratmak en büyük tutkusu.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

34. İstanbul Film Festivali İzlenimleri - Hamileler Diyarı: Olduğum Gibi Sev Beni

Sonraki yazı

LAST KNIGHTS’TAN YENİ FRAGMAN; CLIVE OWEN ONUR İÇİN SAVAŞIYOR