GaleriVizyon

24 Nisan’da Vizyonda!

Citizenfour (2014)citizenfour-poster

Yönetmen:  Laura Poitras

Oyuncular: Edward Snowden, Glenn Greenwald, William Binney

Tür: Belgesel

Süre: 114 dk.

Ülke: ABD, İngiltere, Almanya

Edward Snowden eski CIA ve Ulusal Güvenlik Daire (NSA) çalışanıdır. Çalıştığı dönemdeki NSA’nın gizli yasa dışı faaliyetlerini, kitleleri nasıl dinlediği ve takip ettiğini içeren belgeleri Citizen Four takma adını kullanarak şifreli e-postalar şeklinde gazeteci ve belgeselci Laura Poitras’a gönderir. Bunun üzerine Laure Poitras gazeteci arkadaşı Glenn Greenwald ile birlikte Snowden’la buluşmak için Hong Kong’a giderler. Bir otel odasında Snowden özel hayatın gizliliğini nasıl yasadışı yollarla takip edildiğini belgeleriyle kameralar kayıttayken onlara teslim eder.

Edward Snowden Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı’nın gizli belgelerini ifşa ettikten sonra yaşantısını sonsuza dek etkileyecek bu kararını kameralar önünde Poitras ve Greenwald ile paylaşıyor.

Gonca Gengonul
Gonca 1985 İstanbul doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi İstatistik Bölümü'nden 2008'de mezun oldu ve bankacılıkla başlayan kariyerine şimdilerde telekomünikasyon sektöründe Risk Yöneticisi olarak devam ediyor. Seyahat etmeyi ve spor yapmayı hayatının olmazsa olmazı sayar. Kitaplar ve sinema, çok sevdiği yeni insanlar tanıma arzusunu besler. Ve artık bütün bunların yanında bir sosyal medya filidir.

Yorum yaz