Haberler

Yeni Dalganın Kadın Yönetmeni, Agnes Varda Söyleşisi

Fransız Yeni Dalga sinemasının tek kadın yönetmeni, Yeni Dalga’nın “babanesi” AgnèsVarda 90 yaşına merdiven dayamış olmasına rağmen üretmeye devam ediyor. 1955 yapımı ilk filmi La Pointe Courte‘den sonra, belgeselden kurmacaya kırka yakın filme imza attı. Film türlerinin arasında eşikleri kaldırarak oyun oynamayı seven Varda ile yeni nesil belgesel yönetmenlerinden Kirsten Johnson sanat, sanatçının sanatı için izin savaşı ve Varda’nın sinematografisi hakkında uzun bir söyleşi gerçekleştirmişler.

Geçtiğimiz hafta Varda’nın New York’taki yeni sergisinin çıkışında bir araya gelen iki kadın yönetmenin sohbetinde Varda kendi yönetmenliğini oyunda sürekli hile yapmaya benzetiyor. Filmde çerçeve içine aldığı kareler ile sürekli oynayarak kurduğu gündüz düşlerini göstermek istediğini söyleyen yönetmen, izleyiciyi sıkmamak yaptığı hileler ile kendi koyduğu kuralları yıkarak seyirciyi de özgür bıraktığına inanıyor.

Agnès Varda ve Kirsten Johnson söyleşisinin tamamını  buradan dinleyebilirsiniz. Agnès Varda severler, bu ayın başında Agnès Varda ile New York’taki Fransız Enstitisü‘nde gerçekleşen Soru&Cevap seminerini buradan izleyebilirler.

Çisel Bozar

Çisel Bozar

1993 doğumlu ve Kadıköylü. Kimya ile geçen lisans hayatını diplomayı aldığı an terk etti. Şu an Kadir Has Üniversitesi’nde Sinema ve Televizyon yüksek lisans yapıyor. Yazar ve çeker. Angelopoulos'u çok sever.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

The Savages'in Yönetmeninden Yeni Çıkış, Private Life

Sonraki yazı

Jerzy Kosinski'nin Romanı Harvey Keitel ve Udo Kier ile Beyazperdede!