Haberler

“Yeşim Ustaoğlu Sineması” İtalya’da

İtalya’nın Floransa şehrinde düzenlenen “Middle East Now Film Festivali”, bu yıl “Retrospektif” bölümünü Türk yönetmen Yeşim Ustaoğlu’nun filmlerine ayıracak.

20050642

Son dönem başarılı kadın yönetmenlerinden Yeşim Ustaoğlu’nun filmleri, İtalya’nın Floransa şehrinde düzenlenen “Middle East Now Film Festivali”‘nin “Retrospektif” bölümünde izleyiciyle buluşacak.

5-10 Nisan 2016 tarihlerinde gerçekleştirilecek festival bu yıl 6. yılını kutluyor. Orta Doğu ile Kuzey Afrika sinemasının en seçkin örneklerini buluşturan festivalde, Ustaoğlu’nun 4 filmi İtalyan sinemaseverlerle buluşacak.

210272

Yönetmenin kısa filmi Otel (1992)in yanı sıra, Berlin’de “En İyi Avrupa Filmi Ödülü” ve “Barış Ödülü”, İstanbul Film Festivali’nde “En İyi Film”, “En İyi Yönetmen” ödüllerini kazanmış Güneşe Yolculuk (1999), San Sebastian Film Festivali’nde Altın İstiridye (En İyi Film) ve Gümüş İstiridye (En İyi Kadın Oyuncu) gibi ödüller alan 2008 yapımı Pandora’nın Kutusu (2008) ve  Abu Dhabi, Split Mediterranean film festivallerinde “En İyi Film”, Moskova, Tokyo, Pune festivallerinde de “En İyi Kadın Oyuncu” dallarında ödüle layık görülen Araf (2012) filmi festival kapsamında izleyiciyle buluşacak.

Ustaoğlu da filmleriyle birlikte Middle East Now Film Festivali’nin konuğu olarak Floransa’ya gidecek ve filmleri üzerine bir sohbete katılacak.

Manolya Akdemir

Manolya Akdemir

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

Can Evrenol'un Yeni Filminin Detayları Belli Oldu!

Sonraki yazı

İstanbul Caz Festivali Geri Dönüyor!