Haberler

Yılmaz Köksal Hayatını Kaybetti

Türk sinema ve dizilerinin ünlü isimlerinden Yeşilçam’ın untuulmaz karakter oyuncusu Yılmaz Köksal hayatını kaybetti. Uzun süredir kanserle mücadele eden Köksal dün 22:00 sularında tedavi gördüğü hastanede hayata gözlerini yumdu.

yilmazkoksal29
Yılmaz Köksal kansere yenik düştü.  76 yaşında hayatını kaybeden Köksal, 15 Temmuz 1939 yılında Kırşehir’de doğdu. İlkokulu bitirerek Osmaniye’den İstanbul ‘a geldi ve Tophane Sanat Enstitüsünde okudu. Bir süre gemilerde çalışarak Avrupa ‘yı dolaştı.

a1 (41)Tunç Başaran’ın sinemaya uyarladığı, Orhan Kemal’in “Murtaza” eserinde “Dubara” rolünü oynayarak sinema tarihine geçti. Yılmaz Köksal uzun bir süre ikinci derecede rollerde oynadıktan sonra 1970 de Çetin İnanç’ın yönettiği “Çeko” filminde başrole yükseldi. Filmin başarısıyla halkın beğenisini kazanıp, macera filmlerinin aranan oyuncusu ve sinema tarihinin sevilen oyuncularından biri oldu.

Senaryosunu Mehmet Arslan’ın yazdığı ve başrollerini Canan Perver ile paylaştığı “Aybiçe Kurt Kız”, o dönem Türk sinemasinin ürettigi ender kült filmler arasındadır. (Filmde Türk obasına hain saldırıda bulunan barbarlar, herkesi öldürürler.

Yılmaz Köksal Türk kahramanı Aybiçe “Kurt Kız” bu katliamın öcünü almaya yemin eder.) 1965’ten 2005’e kadar 182 filmde oynamıştır. Birçok film senaryosu yazmıştır. Özel televizyonların çoğalmasıyla birlikte sinema ve dizi filmlerinde oyunculuk hayatına devam etti.

Okan Köroğlu

Okan Köroğlu

Malatyalı bir ailenin son çocuğu olarak Mersin’de doğdu. Uludağ Üniversitesi’nde okudu. Özel bir şirkette Grafik Tasarım Uzmanı olarak çalışıyor, özel eğitim kurumlarında Moda ve Bilgisayarlı Stilistlik ile Sosyal Medya’da Grafik Tasarım dersleri veriyor. 2003 -2007 yılları arasında çalıştığı bazı gazetelerde düzenlediği sinema sayfaları ile daldığı bu okyanusta yüzmeye devam ediyor. Şiirle, Tarihle ve Teknoloji ile besleniyor.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

15. KISA-CA Uluslararası Öğrenci Filmleri Festivali başladı!

Sonraki yazı

Hiatus Kaiyote 13 Kasım’da Salon İKSV’de!