Haberler

Yönetmen Marc Forster, Stanley Kubrick Senaryosu The Downslope’u Üçleme Haline Getirecek

Stanley Kubrick

Stanley Kubrick

Finding Neverland, Monster’s Ball, ve World War Z filmlerinin yönetmeni Marc Forster, Stanley Kubrick’in 1956 tarihli orijinal senaryosu The Downslope’u üç filmlik bir seri haline getirecek, ve aynı zamanda ilk filmin yapımcılığını da üstlenecek. The Downslope’un “şiddetli bir tarihi drama-aksiyon” senaryosu olduğu ve Kubrick’in alegorik savaş filmi Fear and Desire’ın gösterime girmesinden sonra ve Paths Of Glory’nin çekimlerinden önce senaryosunu filmleştirmek istediği biliniyor.

1999 yılında ölen Kubrick şüphesiz çağımızın ikonik yönetmenlerinden biriydi. Ve bu, ölümünden sonra onun fikirlerini beyazperdede ilk görüşümüz olmayacak. 2001 yılında, Steven Spielberg, Kubrick’in fikri olan A.I. Artificial Intelligence’ı, yine Kubrick’in yapım şirketi olan Warner Bros.’un desteğiyle filmleştirmişti. Fakat bu, Kubrick’in farklı senaryo yazarlarıyla geliştirdikten sonra Spielberg’e verdiği bir öykü olmuştu.

Sadece Kubrick’in yapacağı gibi, kendisi ölümünden önce The Downslope’un yazılmasına ve geliştirilmesine yıllarını vermişti. Filmin nasıl çekilmesi gerektiğine dair haritalar bile hazırlamıştı. Soğuk Savaş döneminde gerçekleşen tarihi olaylardan esinlenen senaryonun oluşmasına tarihçi Shelby Foote da yardım etmiş aynı zamanda. Kubrick Ailesi’nin de projeyi tamamen desteklediği biliniyor.

Stanley Kubrick dört kez “En İyi Yönetmen”, beş kez “En İyi Senaryo” ve üç kez de “En İyi Yapımcı” dallarında Oskar’a aday gösterilmişti. Yönetmenin unutulmaz filmleri arasında Spartacus, Lolita, Dr. Strangelove, 2001: A Space Odyssey, A Clockwork Orange, Barry Lyndon, The Shining, Full Metal Jacket ve Eyes Wide Shut yer alıyor.

İrem Güller

İrem Güller

1990 yılında, şu an ne kadar sıcak olduğunu pek hatırlayamadığı bir yaz gününde dünyaya geldi. Ege Üniversitesi’nde İngiliz Dili ve Edebiyatı üzerine eğitim aldı. Edebiyatı, tiyatroyu ve sinemayı, esasen özünde “kurgu” barındıran her şeyi çok seviyor. Hikayeler anlatmaktan, hikayeler dinlemekten, gerçek olanı hikayeleştirmekten hoşlanıyor. Metinler üzerine düşünmek ve kendi metinlerini yaratmak en büyük tutkusu.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

Robert Downey Jr. Bir Soygun Filminin Yapımcılığını Üstlendi

Sonraki yazı

The Skin I Live In (2011)