Bi'DünyaHaberler

1 Milyon 773 Bin Kişi Tiyatroya Gitti

Devlet tiyatrolarında 2015-2016 sezonu Temmuz ayı itibariyle, yerleşik sahnelerdeki ve turnelerdeki faaliyetler sonucu 5 bin 311 temsil ile 1 milyon 773 bin 360 seyirci sayısına ulaşıldı.

tiyatro-egitimi

2015-2016 tiyatro sezonunda 71‘i yerli, 68‘i çeviri olmak üzere toplam 139 oyun sahnelendi. Bu oyunların 27‘sini çocuk oyunu oluşturdu.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’nün 2017 yılı bütçe tasarı kitapçığında, tiyatroların kapasitesi ile seyirci sayısı hakkında bilgi verildi.

Buna göre, Devlet Tiyatroları, yerleşik merkez olarak Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Adana, Diyarbakır, Trabzon, Antalya, Erzurum, Van, Sivas ve Konya‘da; turne düzeninde ise Gaziantep, Çorum, Aydın, Samsun, Malatya, Elazığ, Zonguldak, Kahramanmaraş, Rize, Denizli ve Ordu‘da bulunan 64 sahnesinde 23 bin 511 koltuk kapasitesiyle hizmet veriyor.

399 Yurt İçi Turne Faaliyeti

Yerleşik merkezlerin sezon içerisinde gerçekleştirdikleri 399 yurt içi turne faaliyetlerinin yanı sıra, Türk tiyatro sanatını ve edebiyatını uluslararası düzeyde tanıtmak amacıyla, repertuarın seçkin eserleriyle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Almanya ve Türkmenistan’a yurt dışı turneler düzenlendi ve bu ülkelerde 9 temsil verildi.

“Her ay her ilde tiyatro” projesiyle sezon boyunca turne faaliyetleri sürdürülecek. Özellikle uluslararası kültürel anlaşmalar ve Türkiye’nin her anlamda tanıtılarak önceden kurulan kültür köprülerinin temellerinin sağlamlaştırılması adına yurt dışı turneler gerçekleştirilecek.

Devlet tiyatroları sahnelerinin yaygınlaştırılması, Türk tiyatrosunun zenginleştirilmesi, dünya klasiklerinin ve tiyatro sanatındaki yeniliklerin yurdun her noktasında tiyatro izleyicisiyle buluşturulması hedefleniyor.

Serel İğrek

Serel İğrek

9 Nisan 1991 yılında çok şiddetli yağan yağmurlu bir günde doğmuş. Yükseleni de dahil olmak üzere homojen bir koç burcudur. İsmi tamamen orijinal ve taklitleri gerçeğini yansıtmamaktadır. Sinema ile tanışması hatırlayamayacağı kadar küçük bir yaşta başlamış. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler okumuş, sonrasında kendini Amerika'da bulmuş. Şimdilerde tekstil sektöründe hayatını yarı aç yarı tok devam ettirmekte. Boş vakitlerini senaryo yazarak süsler.

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazı

Xavier Dolan'ın Yeni Filminin Kamera Arkasına Gitmeye Hazır Mısınız?

Sonraki yazı

Mr. Church (2016)