Haberler

“21 Years: Quentin Tarantino” Belgeseli Geliyor!

Belgesel, sıradışı tarzıyla dikkat çeken usta yönetmen Quentin Tarantino’nun kariyerinin 21 yılını izleyiciyle buluşturacak.

tarantino-quentin-01-g-1024x676

Yakında vizyona girecek olan The Hateful Eight ile dikkatleri üzerine çeken Quentin Tarantino bu defa kamerayı elinden bırakıyor. Ünlü yönetmenin kariyerinin 21 yılını seyirciye aktarmaya hazırlanan 21 Years: Quentin Tarantino belgeselinin yönetmen koltuğunda daha evvel Rihard Linklater’ın yönetmenlik kariyerini aynı yöntemle anlatan Tara Wood oturuyor.

Tara Wood, geçen yıl görücüye çıkan 21 Years: Rihard Linklater belgeseliyle oyunculuk kariyeri dışında yönetmenlikte de iddialı olduğunu kanıtlamış oldu. Filmde Linklater’ın kariyerini 10’ar yıllık iki parça ve ekstra bir yıl olarak ele alan Wood, Tarantino belgeselinde de aynı yolu izlemeyi planlıyor. Wood’a göre yönetmenin kariyerindeki ilk 21 yıla odaklanmak, kariyerini incelemek için iyi bir başlangıç noktası.

Video dükkanında çalışırken sinema konusunda kendi kendini eğiten ve ilk yönetmenlik deneyimini 1987 yılında My Best Friend’s Birthday filmiyle yaşayan, fakat film henüz çoğaltılmadan bir yangında yok olduğu için ilk filmi Reservoir Dogs olarak geçenTarantino, filmlerinde küçük roller üstlenerek yönettiği yapımlara oyunculuğuyla da renk katıyor. Yeni filmi The Hateful Eight’i 2016 yılında sinemaseverlerle buluşturacak olan Tarantino’nun yönetmenlik serüvenini anlatan bu belgeselde de kamera karşısına geçip geçmeyeceği henüz bilinmiyor. Fakat geçmişte ünlü yönetmenle çalışmış olan pek çok oyuncu şimdiden film için kamera karşısına geçmeyi ya da röportaj vermeyi kabul etti. Bu oyuncular arasında Samuel L. Jackson, John Travolta, Christoph Waltz, Lucy Liu, Diane Kruger, Jennifer Jason Leigh, Zoë Bell, Jamie Foxx, Eli Roth, Robert Forster, Michael Madsen ve Kerry Washington yer alıyor.

Yönetmenin kariyerindeki dönüm noktalarına ve başarılara ışık tutacak olan 21 Years: Quentin Tarantino belgeselinin vizyon tarihi henüz belli değil. Şimdiden büyük heyecan yaratan belgeselin tanıtım videosu:

Gamze Gencer
O bir LGBT sineması ve kadın filmleri oburu. 1991 İstanbul doğumlu. Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü’nden 2015 yılında mezun oldu. Reklamcılık, sinema, toplumsal cinsiyet, edebiyat, sanat tarihi ve müzik başlıca ilgi alanları. Boş zamanlarını film izleyerek, müzik dinleyerek; kitaplar, toplumsal cinsiyet konulu makaleler ve film çözümlemeleri okuyarak geçiriyor.

Yorum yaz